Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie
A-291 z 12.08.1871 oraz A-297/78 z 20.04.1978
Kościół Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Lanckoronie to rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kalwaria archidiecezji krakowskiej, pożony w samym centrum miejscowości, jest jednym z kluczowych elementów zabytkowej zabudowy. Kościół w Lanckoronie ufundowany został przez króla Kazimierza Wielkiego w 1336 roku pod zamkiem znajdującym się na Górze Lanckorońskiej. Niestety, z ówczesnej gotyckiej budowli zachowały się tylko mury magistralne z przyporami. Kościół był bowiem wielokrotnie przebudowywany. Pierwsza przebudowa miała miejsc w XVI wieku.
Kościół znajduje się w centrum miejscowości. Warto go odwiedzić, spacerując po uroczych lanckorońskich uliczkach.
Źródło: wikipedia.pl / visitmalopolska.pl
Budowa świątyni została rozpoczęta w XIV wieku. W 1336 roku Kazimierz III Wielki funduje i uposaża kościół pod zamkiem znajdującym się na Górze Lanckorońskiej. W połowie XVI wieku świątynia została przebudowana. Konsekracja świątyni odbyła się 29 września 1649 roku. Dokonał jej biskup Wojciech Lipnicki. W czasie potopu szwedzkiego kościół został zniszczony. W 1712 roku do nawy została dobudowana Kaplica Różańcowa z barokowym ołtarzem i obrazem Wojciecha Eljasza, przedstawiającym Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Ponownie świątynia została zniszczona w wyniku podpalenia przez Rosjan w czasie konfederacji barskiej.
Dobudowana w XIX wieku, w zachodniej części świątyni drewniana wieża została zastąpiona murowaną pod koniec tegoż wieku. Po tej przebudowie w 1894 roku kościół został poświęcony przez księdza Antoniego Opidowicza z Sułkowic. Na początku XX wieku została wyremontowana wieża świątyni. W kolejnych latach obiekt gruntownie odrestaurowano. Wówczas powstała na zewnętrznej wschodniej ścianie prezbiterium tzw. Golgota, której autorem jest Juliusz Słabiak. Projektantami wykonanej w tym czasie polichromii są malarze Stefan Brzozowski i Władysław Jastrzębski, z kolei projektantem witraży jest profesor Adam Bunsch. W ubiegłym wieku została również odnowiona elewacja świątyni oraz naprawiano pokrycie dachowe. W związku z tym obecne wyposażenie świątyni powstało w różnych epokach: późnym renesansie (ołtarz główny), baroku (chrzcielnica, obraz Chrzest Chrystusa) i rokoku (ołtarz boczny).
Wewnątrz świątyni na uwagę zasługuje późnorenesansowy ołtarz główny z obrazem Chrzest Chrystusa, chrzcielnica oraz Kaplica Różańcowa, w której znajduje się barokowy ołtarz z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na zewnątrz na ścianie prezbiterium w zeszłym stuleciu powstało malowidło z przedstawieniem Golgoty.
Źródło: wikipedia.pl
Godziny mszy świętych w kościele Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela:
- dni powszednie: 7:00, 17:00
- niedziele i święta: 8:00, 11:00, 15:00