Drewniany kościół pw. św. Bartłomieja w Łapanowie

Nr w rejestrze zabytków:
L.A.A.-Bo-9-Kr/34 z dnia 21.03.1934 oraz A-157 z 6.11.1969
Data powstania obiektu: 1 poł. XVI w.
Opis

Kościół stanowi przykład drewnianego budownictwa sakralnego o wybitnych wartościach architektonicznych i artystycznych.

Świątynia usytuowana jest w centrum wsi, niedaleko Rynku, nad rzeką Stradomką. Leży na Szlaku Architektury Drewnianej. Jest to świątynia późnogotycka. Orientowana, jednonawowa, z przybudowaną kaplicą św. Anny. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią - przedłużoną wzdłuż nawy. Kaplica z boku nawy, zamknięta prostokątnie. Zwieńczona kopułą z wieżyczką z latarnią. Świątynia nakryta jest dachem dwuspadowym z wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną barokowym hełmem z latarnią. Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, kryty gontem. Wyposażenie wnętrza barokowe. Główny ołtarz późnobarokowy, prawdopodobnie jest dziełem lokalnego snycerza i rzeźbiarza Piotra Korneckiego z Gdowa. Zdobią go obrazy ołtarzowe wykonane dawną technologią malarstwa tablicowego, temperowego ze złoceniami. Z XVI w. pochodzi późnogotycki posąg Zmartwychwstałego Chrystusa oraz kamienna chrzcielnica. Z XIX w. pochodzi, otoczony wielką czcią przez mieszkańców Łapanowa, obraz Matki Boskiej Gromnicznej, który obok tablicowego obrazu św. Anny, stanowi jedną z osobliwości łapanowskiego kościoła.

W XIX w. wzniesiono dzwonnicę drewnianą, konstrukcji słupowej. Zbudowana na planie kwadratu, zwieńczona jest izbicą i łamanym, namiotowym dachem krytym gontem.

Źródło: zabytek.pl

Historia

Kościół ufundowany został w 1529 r. Wg źródeł, został zbudowany na miejscu starszego, drewnianego kościoła. Za fundatora świątyni uważa się ówczesnego właściciela wsi, Mikołaja Łapkę. W 1614 r. kościół został przebudowany z funduszy ówczesnego właściciela Łapanowa, Marcina Lutosławskiego. Ufundował on także kaplicę św. Anny, którą przybudowano do pd. nawy świątyni. W k. XIX w. kościół przebudowano i poszerzono, nadając mu obecny kształt. W 2010 r. kościół został uszkodzony przez powódź i wyremontowany.

Źródło: zabytek.pl

Zaktualizowano 5 dni temu

Dane teleadresowe

Łapanów 1
32-740 Łapanów
place
49.865166, 20.294444Skopiowano do schowka
N49º51'54.598", E20º17'39.998"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki
Szlak Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków szlaku architektury drewnianej w województwie małopolskim.

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.