Wiadukt kolejowy w Łebczu

Data powstania obiektu: pocz. XX w.
Opis

Wiadukt kolejowy w Łebczu powstał w ramach budowanej dzięki środkom rodziny von Krockow linii kolejowej z Pucka do Krokowej, która została uruchomiona w 1903 roku. Służyła skutecznie do lat 90.tych XX w. ruchowi pasażerskiemu i towarowemu. Obecnie wiadukt wykorzystywany jest jako element trasy rowerowej.

Ciekawostki

Ścieżka rowerowa przebiega przez miejscowości: Swarzewo, Gnieżdżewo, Łebcz, Starzyński Dwór, Radoszewo, Kłanino, Sulicice, Sławoszyno, Minkowice, Krokowa. Długość trasy to 17,35 km w całości wytyczona na starym nasypie kolejowym o nawierzchni bitumicznej i szerokości 2m.   Ścieżka  zaczyna się w miejscowości Gnieżdżewo, przy stacji kolejowej Swarzewo na skrzyżowaniu z drogą     nr 216, a kończy na wysokości  starego dworca kolejowego w miejscowości Krokowa. W miejscach, gdzie dawniej mieściły się perony, teraz znajdują się przystanki z ławkami i tablicą informującą o atrakcyjności danego miejsca.

Atrakcje turystyczne w pobliżu ścieżki na terenie gminy Puck: Swarzewo- Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej, Stanica Wodna OKSiT. Łebcz-Dworek, kościół pw. Św. Marcina, wiadukt kolejowy nad drogą Łebcz-Starzyński Dwór. Starzyński Dwór- pomnik żołnierza Armii Czerwonej, ślady zachowanego założenia gospodarczego tzw. grangii cystersów oliwskich. W skład wchodzą układ ujęcia wodnego, ruiny kuźni, młyna i odrestaurowany spichlerz z przełomu XVII i XVIII w. Budynek bramny z wieżą zegarową i współcześnie odtworzoną kaplicą cysterską również sięga XVII wieku, ale przebudowano go w XIX w. Obiekty są w prywatnym posiadaniu. W parku za stawem kaplica grobowa von Grassów, ostatnich właścicieli majątku, z końca XIX wieku. Obiekty na Pomorskim Szlaku Cysterskim. Radoszewo- Kuźnia. Starzyno-kosciół pw. Św. Michała Archanioła

Źródło: oksit.puck.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Wielewskiego
84-103 Łebcz
place
54.772366, 18.319032Skopiowano do schowka
N54º46'20.518", E18º19'8.515"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.