Stare Miasto w Lęborku

Nr w rejestrze zabytków:
A-106 z 30.06.1959
Data powstania obiektu: XIII w.

Lębork to powiatowe miasto o średniowiecznym rodowodzie, którego powstanie związane jest z Zakonem Krzyżackim. Wizytówką Lęborka jest Sanktuarium św. Jakuba, stanowiące element szlaku kulturowego zwanego Pomorską Drogą Św. Jakuba oraz zrewiatalizowane niedawno XIV-wieczne mury obronne i baszty. Atrakcyjność miasta w ostatnich latach znacznie wzrosła, dzięki czemu turyści coraz częściej zaglądają do Lęborka.
Głównym traktem spacerowym Lęborka i reprezentacyjną ulicą miasta jest ul. Staromiejska, na której zachowały się pochodzące z XIX i XX w. eklektyczne kamienice. Tutaj znajdują się też liczne sklepy, kawiarnie i restauracje. Ulica Staromiejska łączy się z dawnym starym rynkiem, obecnie Placem Pokoju. Niestety zabytkowa zabudowa nie przetrwała ostatniej wojny. Z placu doskonale widoczna jest ceglana bryła gotyckiego kościoła św. Jakuba wzniesionego w XIV-XV w. Charakterystycznym elementem architektury jest potężna wieża zakończona bogato zdobionym schodkowym szczytem. We wnętrzu znajdują się barokowe ołtarze, rokokowa ambona oraz cenne XVIII-wieczne tabernakulum z kości słoniowej.

W sąsiedztwie kościoła podziwiać można, odbudowane fragmenty średniowiecznych fortyfikacji. W XIV w. Lębork otoczony był ponad 1200-metrowym pierścieniem murów obronnych z bramami i basztami. Do dziś przetrwały znaczne fragmenty fortyfikacji w postaci ciągów murów oraz baszt, w tym najlepiej zachowana, narożna Baszta Bluszczowa. W ramach rewitalizacji odbudowano jeszcze trzy baszty z przeznaczeniem na cele wystawowe i kulturowe. W płd-wsch. narożniku pierścienia murów, przy ul. Przyzamcze wznosi się dawny kompleks krzyżackiego zamku. Okazała budowla pochodząca z XIV była niegdyś siedzibą wójta krzyżackiego. Liczne przebudowy zatarły niestety dawny charakter warowni. Dziś w potężnym budynku mieści się sąd i prokuratura. Z dawnego zespołu zamkowego zachowały się jeszcze spichlerz oraz młyn.

Nieopodal, w kamienicy przy ul. Młynarskiej mieści się Muzeum Lęborskie. Można tu obejrzeć m.in. tarczę do przesyłania obrazów na odległość, którą skonstruował mieszkaniec miasta Paul Nipkow. Ten epokowy wynalazek z 1884 był pierwotną wersją dzisiejszej telewizji. Z tego powodu Lębork często nazwany jest Kolebką Telewizji.
Spośród innych ciekawych budowli w Lęborku warto zwrócić uwagę na neogotycki ratusz, budynek poczty, browar Magdalińskich oraz Wieżę Bismarcka wznoszącą się na terenie Góry Parkowej.

Źródło: pomorskie.travel

Zaktualizowano 4 lata temu

Dane teleadresowe

Armii Krajowej
84-351 Lębork
place
54.543364, 17.748613Skopiowano do schowka
N54º32'36.11", E17º44'55.007"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.