Starostwo Powiatowe w Lęborku

Data powstania obiektu: 1914 r.

Budynek Starostwa Powiatowego w Lęborku, mieści sie przy ul. Czołgistów 5. Stanowi on siedzibę władz powiatowych, ze starostą na czele.

Geneza jego powstania sięga jeszcze okresu przełomu wieków XVIII i XIX, kiedy to w odwołaniu do wskazanych tradycji, władza w państwie pruskim nawet ta najniższgo szczebla miała wywyoływać pośród poddanych odczucia szacunku oraz uległości i poddaństwa. Budynek starostwa od początku założenia spełniać miał funkcję siedziby władz ziemi lęborskiej- Landratsant Die Kreis Lauenburg. Z uwagi na swobodę lokalizacji siedzibie nadano charakter pałacu miejskiego z rozległym parkiem. Całość otoczono murowanym ogrodzeniem.Rzut płaszczyzny poziomej budynku jest zbliżony do litery "U", otwartej w kierunku północnym. Budynek składa się z korpusu głównego w osi całego założenia pałacowego oraz dwóch dobudowanych skrzydeł bocznych prostopadłych do korpusu głównego. Całość od przodu dopełniają dwie boczne oficyny- w lewej znajdowała się wozownia, a w prawej- znajdowały się mieszkanie starosty, urzędników oraz pracowników służby technicznej obiektu. Budynek starostwa zbudowany został z pełnej cegły, a stropy nad piwnicami wykonano w technologii murowanej z elementami stalowymi. Pozostałe stropy są drewniane. Korpus główny i skrzydła boczne posiadają dwie kondygnacje naziemne oraz jedną kondygnację w poddaszu, a także znajdujący się nad nimi strych. Dach posiada konstrukcję mansardową. Korpus główny posiada środkową część wyszczególnioną z bryły budynku i wysuniętą do części parkowej tworząc ryzalit. W tej części znajduje się ośmiościenna sala dwukondygnacyjna, w której odbywają się najważniejsze uroczystości.

Źródło: pomorskie.travel

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Czołgistów 5
84-351 Lębork
place
54.539009, 17.740814Skopiowano do schowka
N54º32'20.432", E17º44'26.93"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny