Łężyckie Skałki
Łężyckie Skałki (Sawanna Afrykańska) – rozległa górska łąka na wysokości ok. 740–780 m n.p.m. w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych.
Łężyckie Skałki znajdują się u podnóża Narożnika na południowym zachodzie od Lisiej Przełęczy w pobliżu drogi z Dusznik, przez Łężyce do Karłowa, obok wyludnionego już przysiółka Łężyce Górne (Łężno).
Jest to rozległa górska łąka, położona na całej powierzchni Rogowej Kopy (790 m n.p.m.), która wznosi się na wierzchowinie środkowego piętra Gór Stołowych z rozrzuconymi kilkunastoma małymi skałkami z okresu mioceńskiego o wysokości od 3–4 m, pozostałych po erozji i wietrzeniu górnego poziomu piaskowca Gór Stołowych. Skałki i samotne parasolowato ukształtowane drzewa stwarzają egzotyczne wrażenie. W połączeniu z rozległą łąką o stepowym charakterze, wysoką po pas trawą i kwitnącymi ziołami oraz kwiatami, m.in. pełnik europejski, zwany lokalnie różą kłodzką, sprawiają, że potocznie przyjęła się dla tego obszaru nazwa Sawanna Afrykańska. Ze względu na unikalną roślinność łąkowo-torfowiskową oraz walory krajobrazowe utworzono tu obszar ochrony ścisłej.
Przez Łężyckie skałki prowadzi szlak turystyczny zielony – fragment szlaku z Lisiej Przełęczy do Lewina Kłodzkiego.
Źródło: wikipedia.pl