Łężyckie Skałki



Łężyckie Skałki, znane również jako Sawanna Afrykańska, to niezwykła górska łąka położona na wysokości około 740–780 m n.p.m. w Sudetach Środkowych, w malowniczych Górach Stołowych. To miejsce zachwyca swoją egzotyczną scenerią, która w niczym nie przypomina typowego krajobrazu górskiego.
Położenie
Łężyckie Skałki rozciągają się u podnóża Narożnika, na południowy zachód od Lisiej Przełęczy, w pobliżu drogi prowadzącej z Dusznik-Zdróju przez Łężyce do Karłowa, tuż obok dawnego, wyludnionego przysiółka Łężyce Górne (Łężno). Cały obszar położony jest na wierzchowinie środkowego piętra Gór Stołowych, obejmując całą powierzchnię Rogowej Kopy (790 m n.p.m.). To, co czyni to miejsce wyjątkowym, to rozrzucone na łące kilkanaście niewielkich skałek mioceńskich, o wysokości 3–4 metrów. Są to pozostałości po intensywnej erozji i wietrzeniu górnego poziomu piaskowca Gór Stołowych.
Krajobraz
Skałki w połączeniu z samotnie rosnącymi, parasolowato ukształtowanymi drzewami, tworzą niezapomniane, egzotyczne wrażenie. Rozległa łąka o charakterze stepowym, porośnięta wysoką po pas trawą, kwitnącymi ziołami i kwiatami, przyczyniła się do potocznego nadania temu obszarowi nazwy Sawanna Afrykańska. Nazwa ta, po raz pierwszy użyta przez profesora Wojciecha Walczaka, autora podziału fizycznogeograficznego Sudetów, doskonale oddaje unikalny charakter krajobrazu. Na terenie Łężyckich Skałek znajdują się również bogate stanowiska rzadkich roślin, takich jak pełnik europejski, lokalnie zwany różą kłodzką, ciemiężyca zielona oraz kilka gatunków storczyków, co świadczy o wysokiej wartości przyrodniczej tego miejsca.
Ochrona
Ze względu na swoją unikalną roślinność łąkowo-torfowiskową oraz wyjątkowe walory krajobrazowe, Łężyckie Skałki już w pierwszej połowie lat 80. XX wieku były proponowane jako rezerwat przyrody pod nazwą "Skałki Łężyckie". Po powołaniu Parku Narodowego Gór Stołowych w 1993 roku, obszar ten został objęty ochroną ścisłą, co zapewnia mu najwyższy poziom zabezpieczenia.
Turystyka
Przez ten malowniczy obszar prowadzi zielony szlak turystyczny, będący fragmentem trasy z Lisiej Przełęczy do Lewina Kłodzkiego. To doskonała okazja, aby na własne oczy zobaczyć "Afrykańską Sawannę" w Sudetach i podziwiać jej niezwykłe piękno.
Przy szlakach turystycznych znajdują się miejsca wypoczynku oraz wiaty turystyczne.
Ze względu na nieliczne miejsca parkingowe na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, na szlaki warto wybrać się bezpośrednio z miejscowości okalających park (Kudowa Zdrój, Radków, Duszniki Zdrój, Lewin Kłodzki, Szczytna) lub skorzystać z komunikacji zbiorowej.
Źródło: wikipedia.pl; pngs.gov.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Park Narodowy Gór Stołowych
- Błędne Skały
- Błędne Skały - górny parking
- Błędne Skały - górny parking dla autokarów
- Błędne Skały - punkt widokowy przy parkingu
- Błędne Skały - punkt widokowy Skalne Czasze
- Błędne Skały - wejście
- Błędne Skały - wyjście
- Centrum Szkoleniowo-Edukacyjne Parku Narodowego Gór Stołowych
- Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych w Kudowie-Zdroju
- Fort Karola na Górze Ptak
- Łężyckie Skałki
- Niknąca Łąka
- Parking Batorówek (Skalne Grzyby)
- Parking Radkowskie Skały
- Parking Szczeliniec Wielki (Karłów)
- Radkowskie Skały
- Schronisko PTTK "Na Szczelińcu"
- Schronisko PTTK „Pasterka”
- Skalne Grzyby
- Szczeliniec Mały (895 m n.p.m.)
- Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m)