Białe Skały - biale skaly1

Białe Skały nazywane również Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami, niem. Weiße Felsen – grupa skał (ok. 800 m n.p.m.) w Górach Stołowych w Sudetach Środkowych w południowo-zachodniej Polsce.

Położenie
Białe Skały położone są na południowy wschód od Karłowa na wysokości ok. 780-800 m n.p.m. na północnej i północno-wschodniej krawędzi stoliwa Narożnika w pobliżu Lisiej Przełęczy ok. 800 m od Drogi Stu Zakrętów.

Opis
Białe Skały nazywane również Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami to zgrupowanie okazałych, widokowych skał piaskowcowych o białawym zabarwieniu, które wznoszą się z poziomu 780-800 m n.p.m., osiągając wysokość od do 20 do 30 m. Przedstawiają formy skalne utworzone z porozcinanego głębokimi szczelinami i jarami stoliwa. Wyodrębnione w ten sposób skały, tworzą zbocza ciągnące się na przestrzeni ok. 1 km, które swym kształtem przypominają wolnostojące baszty, mury lub skalne wieżyce. Wysokość skał wynosi od 20 do 30 m. Część z nich posiada dość oryginalne nazwy: Zielony Król, As Atu, Bubek, Zielona dama, Kibic, Zły. Na skałach występuje bogata flora mszaków i porostów, której sprzyja znaczne zawilgocenie.

Budowa
Białe Skały zbudowane ze skał osadowych są piaskowcami ciosowymi dolnymi, powstałymi w górnej kredzie.

Powstanie
Białe Skały powstały z porozcinania stoliwa Narożnika głębokimi jarami i rozpadlinami w wyniku długotrwałego procesu erozyjnego i działań mechanicznych. Ważną rolę, odegrała woda poprzez powierzchniową erozję jak i oddziaływanie pod ziemią – w strefach źródłowych. Denudacja chemiczna i mechaniczna, przy udziale wody, doprowadziła do rozwoju obecnych form skalnych, w odsłoniętej partii piaskowców ciosowych na wierzchowinach. Sieć spękań tektonicznych wyznaczała geometrię tych form, a o kształcie przypominającym budowle (mury, wieże, baszty, słupy) decydowało uwarstwowanie i różna wytrzymałość skał.

Turystyka
w rejon Białych Skał prowadzą szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny żółty żółty – Radków – Pasterka – Przełęcz między Szczelińcami – Karłów – Lisia Przełęcz – Białe Skały – Skalne Grzyby – Batorówek (czas przejścia z Radkowa do Batorówka ok. 410 min, i ok. 355 min w kierunku przeciwnym)
  • szlak turystyczny zielony zielony – Kudowa-Zdrój – Błędne Skały – Pasterka północna strona Białych Skał – Karłów – Skały Puchacza – Batorów (czas przejścia z Kudowy-Zdroju do Batorowa ok. 400 min, ok. 380 min w kierunku przeciwnym)
  • Do Białych Skał prowadzą ścieżki odchodzące od "Drogi Stu Zakrętów", która biegnie po północno-zachodniej stronie.
  • Najlepsze dojście do Białych Skał od parkingu na Lisiej Przełęczy przy Drodze Stu Zakrętów z Radkowa do Kudowy-Zdroju przez Karłów.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 4 lata temu

Dane teleadresowe

57-350 Karłów
place
50.460149, 16.359351Skopiowano do schowka
N50º27'36.536", E16º21'33.664"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
Góry Stołowe