Dawne lotnisko w Ligocie Dolnej
W Ligocie Dolnej przez kilkadziesiąt lat istniało lotnisko, które powstało w latach 20 XX w. W niemieckiej wówczas Nieder Ellguth założono najpierw ośrodek szybowcowy. W latach 30-tych przekształcono go na ośrodek szkolenia przyszłych kadr Luftwaffe, które w 1939 r. stworzyło w okolicach węzeł lotniczy, lokując w Lasowicach Wlk. (Schlosswalden), Siedlcu-Otmicach (Altsiedel), Kamieniu Śl. (Gross-Stein), Polskiej Nowej Wsi (Neudorf) oraz w Otmęcie (Ottmuth) lotniska 4 Floty Powietrznej.
Wyżej wymienione lotniska miały wspierać działania frontowe X Armii niemieckiej, która 1 września 1939 r. przekroczyła granicę II RP rozpoczynając tym samym trudną kartę historii jaką była II wojna światowa. To właśnie z Ligoty Dolnej o 4.02 wystartowała eskadra stukasów, która o 4.35 zbombardowała bezbronny wówczas Wieluń. Nie stacjonowała w nim wówczas ani jedna jednostka wojskowa. W czasie nalotów na miasto zginęło 1200 osób.
Po 1945 r., w przejętej przez Polaków infrastrukturze lotniczej w Ligocie Dolnej stworzono ośrodek szkolenia pilotów cywilnych, który przetrwał do 1961 r. (nastąpiła jego całkowita likwidacja). Po lotnisku pozostał już tylko stary drewniany hangar, wokół którego rozpościerają się jedynie pola uprawne. Pamiątki pozbierane przez lokalną społeczność przeznaczono na utworzenie izby pamięci, mającej opowiadać o lotniczej tradycji Ligoty i okolic.
Źródło: polskaniezwykla.pl