Zabytkowy wapiennik z płaskorzeźbą Ikara w Ligocie Dolnej

Na zboczu Kamiennej Góry należącej do masywu Chełmca - najwyższego wzniesienia Wyżyny Śląskiej, znajduje się kamieniołom z nieczynnym już piecem wapienniczym, który przypomina przejezdnym o dawnej świetności pozyskiwania wapna na tych terenach. Nieczynny wapiennik jest o tyle ciekawy, gdyż na jego ścianie widnieje płaskorzeźba mitologicznego "Ikara".

Historia powstania tej rzeźby wiąże się, z istnieniem na tym terenie dawnego lotniska szybowcowego, które powstało w latach 20 XX w. W późniejszych latach szkolono tutaj przyszłe kadry Luftwaffe, które 1 września 1939r. startowały stąd na śpiący i bezbronny wówczas Wieluń. Rzeźba powstała w 1939 r., przedstawia logo faszystowskiej organizacji lotniczej NSFK, która w oryginale miała jeszcze swastykę, której na Ikarze z Ligoty dzisiaj już nie widzimy.

Według niektórych przekazów, powstanie rzeźby wiąże się ze śmiercią lotnika, który rozbił się szybowcem w 1938 r. o ścianę nieczynnego już pieca. Piec góruje na okolicą. Ze wzgórza rozpościera się rozległy widok. U góry wzniesienia znajduje się rezerwat przyrody, który wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

47-100 Ligota Dolna
place
50.486690, 18.124201Skopiowano do schowka
N50º29'12.084", E18º7'27.124"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Zabytek techniki
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków techniki.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.