Drewniany kościół pw. św. Antoniego w Łodynie
A-136 z dnia 12.03.1969
Orientowana cerkiew usytuowana jest w pobliżu drogi Ustrzyki Górne – Wańkowa. Budowla konstrukcji zrębowej, trójdzielna, z sanktuarium zamkniętym ścianą prostą i zakrystią od północy. Od zachodu przybudowana wieża konstrukcji mieszanej, dwukondygnacyjna. Zrąb ścian sanktuarium, nawy, babińca równej wysokości. Dachy kalenicowe, dwuspadowe o zróżnicowanej wysokości. W dachu nawy wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona baniastym hełmem, dach babińca i prezbiterium wieńczą małe cebulki. Wszystkie zewnętrzne powierzchnie ścian opierzone gontem. Połacie dachowe pod blachą. Wewnątrz stropy płaskie. Przy zachodniej ścianie babińca chór śpiewaczy, przejście z nawy do sanktuarium w ścianie ikonostasowej arkadowe, zamknięte łukiem koszowym. Od zachodu murowana dzwonnica parawanowa.
Źródło: sad.podkarpackie.travel
Cerkiew w Łodynie wybudowano w 1862 r. lub, co bardziej prawdopodobne, wyremontowano ją w tym czasie. W 1911 r. świątynię remontowano ponownie, wznosząc obok niej także murowaną parawanową dzwonnicę. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej cerkiew pozostawała opuszczona. Od 1951 r. służyła jako magazyn, a w 1970 r. została przejęta w użytkowanie przez Kościół rzymskokatolicki.
Źródło: sad.podkarpackie.travel
- Wskazówki dojazdu:
Wyjeżdżamy z Ustrzyk Dolnych w kierunku Krościenka. Po 3 km w Brzegach Dolnych skręcamy z drogi krajowej nr 84 w lewo za drogą lokalną do Dźwiniacza Dolnego. Po ok. 1 km dojeżdżamy do celu. Świątynia (obecnie kościół filialny parafii w Brzegach Dolnych) stoi przy drodze po jej lewej stronie. - Msze św.
w niedziele i święta o 9.30.