Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
A-272 z 5.03.1992
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych – parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych, należąca do dekanatu Ustrzyki Dolne w archidiecezji przemyskiej.
Ustrzyki Dolne zostały założone ok. 1469 roku na prawie wołoskim, a ok. 1727 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie. Ludność rzymskokatolicki należała do parafii Wniebowzięcia NMP w Jasieniu.
W latach 1908–1909 zbudowano murowany kościół w stylu neogotyckim według projektu arch. Jana Tarczałowicza. 3 maja 1912 roku bp Józef Sebastian Pelczar poświęcił kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski. W 1939 roku tereny te zostały przyłączone do ZSRR, a kościół został zamieniony na magazyn zbożowy. W tym czasie uległ zniszczeniu również obraz Matki Bożej Szkaplerznej pozostający w głównym ołtarzu, czczony jako obraz Królowej Polski. Częściowemu zniszczeniu uległy również boczne ołtarze oraz sprzęty wyposażenia kościelnego i liturgicznego.
W 1951 roku tereny te na podstawie umowy o wymianie terytorium pomiędzy PRL i ZSRR powróciły do Polski. Wówczas do Ustrzyk Dolnych przybyła ludność wysiedlona z Bełza, Krystynopola, Sokala, Uhnowa, Waręża i okolic. Pierwszym duszpasterzem był przybyły z Bełza, ks. Roman Centelewicz.
W 1952 roku kościół został przejęty przez wiernych i utworzono samodzielną placówkę duszpasterską. 26 czerwca 1967 roku bp Ignacy Tokarczuk dokonał konsekracji kościoła. 7 lipca 1967 roku została erygowana parafia.
9 września 2001 roku w kościele została poświęcona tablica pamięci wysiedlonych.
Na terenie parafii jest 3015 wiernych. Parafia posiada szpitalną kaplicę filialną. Od 1997 roku proboszczem parafii jest ks. prał. Józef Bieniek.
Źródło: wikipedia.pl