Drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej
A-364 z dnia 14.03.1984 (NSz)
Kościół Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej – zabytkowa drewniana świątynia rzymskokatolicka z XVIII wieku, znajdująca się na terenie dzielnicy Limanowej-Łososina Górna. Kościół jest drewniany, z wieżą na planie kwadratu, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema kaplicami bocznymi. Wejście główne znajduje się pod wieżą. Wnętrze świątyni przykryte jest płaskim stropem.
Ołtarz główny - barokowy, pochodzący z 1873 roku. Znajduje się w nim XVIII-wieczny obraz Matka Boża z Dzieciątkiem, który jest przysłaniany obrazem Wszyscy Święci adorujący Trójcę Świętą. Powyżej umieszczono również niewielki wizerunek Przemienienie Pańskie.
Ołtarze boczne - rokokowe:
- ołtarz z figurą Matka Boska z Dzieciątkiem oraz obrazem Święty Józef z Jezusem
- ołtarz ku czci Najświętszego Serca Pana Jezuska, z wizerunkiem św. Mikołaja w zwieńczeniu
- ołtarz św. Tomasza
- ołtarz Miłosierdzia Bożego
Ambona rokokowa, misternie zdobiona, pochodząca z XIX wieku. Chrzcielnica i kropielnica pochodząca z 1535 roku kamienna chrzcielnica jest najcenniejszym elementem wyposażenia kościoła. Wykonana jest w stylu gotyckim. Z tego samego okresu pochodzi również zabytkowa kropielnica.
Zarówno ściany jak i strop kościoła pokrywa figuralna i ornamentalna polichromia, wykonana w 1882 przez Antoniego Miklasińskiego i odnowiona w 1958 przez Andrzeja Chojkowskiego. Do najciekawszych jej elementów należą:
- Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
- Sąd Ostateczny
- Ukoronowanie Matki Bożej
- Król Dawid grający na lutni
- Adoracja Matki Bożej z Dzieciątkiem przez św. Izydora - święty ubrany jest w tradycyjny strój limanowski.
Na wieży kościoła znajduje się zabytkowy dzwon o imieniu "Święty Andrzej", odlany w 1520 roku. Dziś jest już nieużywany.
Źródło: wikipedia.pl
Drewniany kościół został zbudowany w 1778 na bazie wcześniejszych obiektów sakralnych, w tym kościoła z XV wieku. Od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany i remontowany. Ostatni większy remont miał miejsce w 2008 roku, kiedy to pokryto dach blachą miedzianą.