Opis

Jaskinia Zimna Dziura (Grota Lodowa, Jaskinia w Lubniu) znajduje się w Beskidzie Wyspowym (woj. małopolskie) przy czarnym szlaku z Lubienia przez Mały Szczebel na Szczebel (Strzebel) - 977 m.n.p.m. Jaskinia znajduje się na wysokości 655 m.n.p.m i jest łatwo dostępna do zwiedzania. Jednakże większość z 25 metrów korytarzy jest bardzo trudno dostępna ze względu na bardzo wąskie szczeliny skalne.

Jaskinia znajduje się na terenie Lasów Państwowych, czyli na terenie lasów należących do Skarbu Państwa. Temperatura wewnątrz to +3,5 do +5,5 °C, zaś wilgotność ok. 86 - 99%. Trasa nie jest oświetlona elektrycznie i nie jest przystosowana do zwiedzania dla niepełnosprawnych. Zwiedzanie odbywa się samodzielnie i zaleca się do zwiedzania wygodne, sportowe obuwie i ciepłe okrycie latem.

 

Informacje praktyczne:
Czas zwiedzania:ok. 5 min.
Temperatura wewnątrz:ok. +3 °C do +6°C
Długość trasy:ok. 6 m
Sposób zwiedzania:samodzielnie
Dostępność:cały rok
Trudności w zwiedzaniu:brak
Oświetlenie:brak
Zalecany ubiór:wygodne, sportowe obuwie

 

Historia

Zimna Dziura jest jaskinią tektoniczną (osuwiskową), powstałą w piaskowcach magurskich na północnym stoku Szczebla w Beskidzie Wyspowym. Położona jest przy szlaku turystycznym z Lubienia do Kasinki Małej i jest łatwo dostępna dla turystów. Całkowita długość korytarzy wynosi ok. 25m. Dużych rozmiarów otwór wejściowy prowadzi do Sali Głównej dł. ok. 6 m, stromo opadającej w dół. Do sali tej prowadzą jeszcze trzy boczne, ciasne, trudno dostępne szczeliny.

Jaskinia posiada mikroklimat charakterystyczny dla jaskiń statycznie zimnych, panuje w niej temperatura niższa o kilka lub kilkanaście stopni od temperatury na zewnątrz. Niska temperatura w jaskini spowodowana jest jej ukształtowaniem. Brak przewiewu i kształt jaskini (opadający od wejścia w kierunku końca jaskini) sprzyja zaleganiu w jej dolnych partiach zimnego powietrza. Wymiana powietrza z otoczeniem zachodzi jedynie wtedy, kiedy temperatura na powierzchni jest niższa niż w jaskini, ochładzając ją.

Miejscowej ludności jaskinia znana była od dawna. Po raz pierwszy opisał ją Gotfryd Ossowski w 1882 r. Znajduje się na obszarze Lasów Państwowych.

Literatura
  1. Sieradzka-Kasprzak J., Przewodnik po Polsce. Podziemne trasy turystyczne, Wyd.Daunpol
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

34-734 Lubień
place
49.6979217, 20.001651Skopiowano do schowka
N49º41'52.518", E20º0'5.944"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Podziemna trasa turystyczna
Miejsce/obiekt udostępniający do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.