Wieża widokowa na Magdalence w Malawie
Wieża widokowa na wzgórzu Marii Magdaleny w Malawie k. Rzeszowa. Z wieży można obserwować Rzeszów, Pogórze Dynowskie, Łańcut, a przy dobrej pogodzie rownież Tatry.
Według projektu platforma widokowa wieży znajduje się 12 metrów nad ziemią (prowadzi na nią 80 stopni), a wysokość całości wynosi 15 metrów. Oprócz wieży w ramach rewitalizacji powstały: ławki, stoły pod zadaszeniem, gra terenowa, drabinki sprawnościowe oraz zjazd linowy. Do dyspozycji są także stanowiska postojowe dla samochodów i rowerów. Oświetlenie terenu jest niezależne od sieci zewnętrznego zasilania, a zapewnią je panele słoneczne.
Wzgórze Magdalenka będąc pierwszym wzniesieniem Pogórza Dynowskiego góruje nad Rzeszowem, a jego najwyższy punkt zwany Kopcem sięga 399 m n.p.m.
Skręcając z drogi krajowej nr 94 wiodącej z Rzeszowa do Łańcuta można dotrzeć na Magdalenkę przez Kraczkową. Już z daleka dojrzeć można charakterystyczny obiekt wyznaczający cel wędrówki. Murowany kościółek pw. św. Marii Magdaleny stanął w tym miejscu w XVIII w. wg projektu Tylmana z Gameren. Ufundował go książę Jerzy Ignacy Lubomirski, ponoć jako zadośćuczynienie za zabójstwo. Jak głosi legenda, podczas jednego z balów urządzanych na rzeszowskim zamku książę ujrzawszy z okna koguta niesionego na targ, założył się, że trafi w jego głowę. Nieszczęśliwym zrządzeniem losu, mimo, iż był znakomitym strzelcem, zamiast w ptaka trafił w niosącego go właściciela. Książę, człowiek bogobojny, wypłacił rodzinie nawiązkę i pokutować miał do końca życia. Pierwszy drewniany kościół rozebrano i przeniesiono do Krasnego, po tym jak Tatarzy chana Kantymira Murzy zwanego Krwawym Mieczem, niechlubnie wsławionego wielokrotnymi najazdami na Rzeczpospolitą w XVII w., spalili kraśnieński kościół.
Przez Magdalenkę przebiega czerwony szlak turystyczno-historyczny im. płk Leopolda Lisa-Kuli, szlak pielgrzymkowy Via Regia oraz szlak rowerowy Green Velo.
Magdalenka stanowi punkt widokowy, z którego rozciągają się piękne panoramy na Rzeszów. Dojrzeć można okoliczne szczyty: Wilcze (510 m) nad Gwoźnicą, Suchą Górę (591 m), Chełm (528 m), Bardo (534 m) i Klonową Górę (525 m). Natomiast gdy warunki atmosferyczne sprzyjają dobrej widoczności, można ujrzeć nawet oddalone o ok. 160 km szczyty Tatr: Sławikowski Szczyt, Łomnicę, Durny Szczyt, Lodowy Szczyt, Wysoką i Rysy.
Źródło: czytajrzeszow.pl / podkarpackie.travel