Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Miasteczku Śląskim-Żyglinie
654/66 z 2.05.1966



















Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żyglinie jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, położonej na terenie dekanatu Żyglin należącego do diecezji gliwickiej.
Projekt kościoła został przygotowany przez królewskiego inspektora budowlanego Fellera z Gliwic. Budowlę wzniesiono z łamanego kamienia wapiennego z kamieniołomu koło Brynicy. Jego poświęcenia dokonał 24 listopada 1842 r. proboszcz tarnogórski ks. Antoni Schneiderski.
Wnętrze kościoła nie zachowało się do dnia dzisiejszego z czasów jego budowy, zmieniono je bowiem całkowicie podczas gruntownej modernizacji przeprowadzonej w latach 1979–1982. Później jednak, dzięki ofiarności parafian, udało się przywrócić jego wnętrzom pierwotny charakter.
Świątynia jest o tyle cenna pod względem historycznym, iż stanowi świadectwo istnienia od czasów średniowiecza parafii w Żyglinie.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Żyglińska parafia sięga swoją historią czasów średniowiecznych, w związku z czym należy do najstarszych w tym regionie. Jednak obecny kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest dopiero trzecią świątynią parafialną.
Pierwszy kościół reprezentował styl gotycki i został zbudowany z drewna pod koniec XIV w. lub na początku XV w. Był on prawdopodobnie wyrazem wdzięczności nieznanych z nazwiska książąt lub rycerzy za ocalenie. Funkcjonował do 1700 r., wówczas bowiem zniszczył go pożar. Jeszcze w średniowieczu wokół wystawionego wówczas pierwszego kościoła żyglińskiego założono pierwszy cmentarz dla rozległej parafii. Stało się tak zgodnie z postanowieniem Soboru Rzymskiego z 1059 r., nakazującego pozostawianie wokół budowanego kościoła miejsca grzebalnego na 60 kroków, zaś wokół kaplicy o połowę mniejszego.
W 1703 r. wzniesiona została mniejsza, również drewniana świątynia, w stylu barokowym, która przetrwała do 1844 r. W latach 1700–1703, gdy w Żyglinie nie było kościoła, parafianie korzystali z kościółka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Miasteczku Śląskim, który został zbudowany w 1666 r. i istnieje do dnia dzisiejszego.
Obecny, trzeci z kolei kościół powstał w poł. XIX w. i został rozbudowany w latach 1873–1874 – dostawiono bowiem wtedy do niego wieżę. Jego poświęcenie miało miejsce w 1842 r. Warto tutaj jednak dodać, iż już na przełomie XVIII/XIX w. drugi żygliński kościół przestał wystarczać potrzebom tak dużej parafii. Dlatego też wniosek o budowę nowego kościoła na miejsce dotychczas istniejącego drewnianego wystosowany został już w 1801 r. przez parafian na ręce landrata bytomskiego hrabiego Erdmanna Gustawa Henckla von Donnersmarck, ten zaś przekazał go dnia 30 września do instancji nadrzędnej – Królewsko Pruskiej Kamery Wojenno-Dominialnej we Wrocławiu. Sprawa była w gestii władz państwowych, gdyż kościół żygliński pozostawał pod patronatem króla. Ważną datą w procesie przygotowania do realizacji inwestycji był 30 kwietnia 1838 r., kiedy to ministerstwo spraw duchownych, oświatowych i zdrowotnych w Berlinie wydało wiążącą zgodę na budowę kościoła. Projekt świątyni oceniono z tej strony jako gustowny.
Budowa nowej świątyni wiązała się z rozbiórką znajdującego się tutaj wcześniej drewnianego kościoła.
Obecny kościół, po gruntownej restauracji i modernizacji przeprowadzonej w latach 1979–1982, został uroczyście konsekrowany 8 września 1982 r. Później prowadzone były jeszcze prace remontowo-modernizacyjne, budowa i rekonstrukcja ołtarza głównego i bocznych.
Źródło: peuk.fiiz.pl