Piec chlebowy w Żyglinie














Piec chlebowy w Żyglinie, który został przeniesiony w obecne miejsce z leśniczówki Szyndros. W związku z tym, że piec przez długie lata nie był poddawany renowacji w swojej pierwotnej lokalizacji, popadł w ruinę. Szczęśliwie został przeniesiony i ustawiony obok Filii MOK w Żyglinie przy ulicy Śląskiej 44. Stworzyło to nowe możliwości organizacji imprez kulturalnych z jego udziałem, zagwarantowało jego pełną dostępność dla mieszkańców i turystów. Wpłynie to z pewnością na propagowanie zdrowego i ekologicznego stylu życia.
Budynek Leśniczówki na Szyndrosie wraz z zabudowaniami mieszkalnymi i gospodarczymi zbudowano w XIX wieku przez Donnersmarcków dla pracowników wykonujących prace na potrzeby gospodarki leśnej. Dla ich wygody obok leśniczówki wystawiono murowany z czerwonej cegły piec chlebowy, który stoi nienaruszony do dnia dzisiejszego.
Piec chlebowy wraz z pobliskimi zabudowaniami mieszkalnymi i gospodarczymi został wzniesiony w XIX wieku przez rodzinę Donnesmarcków, dla pracowników leśnych i ich rodzin. Od początku swojego istnienia służył lokalnej społeczności i stanowił główny punkt na mapie miasta. Był on nie tylko istotny ze względów kulinarnych, ale także społecznych. To tutaj oczekując na wypieki ludzie ze sobą rozmawiali, śmiali się, przez co mogli chociaż chwilę odetchnąć od trudnej i męczącej pracy. Jako miejsce ważne i ciekawe historycznie obiekt został ujęty w „Ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej po gminie Miasteczko Śląskie” edycja jesień-zima.
Źródło: miasteczkoslaskie.pl