Izba Regionalna "Chata Międzyrzecze"

Data powstania obiektu: 2007 r.

„Chata Międzyrzecze” jest – obok placówek Gminnego Ośrodka Kultury w Bierach i Rudzicy – jedną z filii GOK w Jasienicy. Jej najważniejszym elementem jest Izba Pamięci Regionalnej, w której zgromadzone zostały przedmioty i pamiątki bliskie sercom wielu międzyrzeczan. Ponadto w placówce mieści się pracownia komputerowa oraz sala rekreacyjna z tenisem stołowym. W chacie spotykają się członkinie lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Międzyrzecza oraz działa grupa folklorystyczna „Międzyrzeczanie”. Odbywają się tutaj ponadto stałe zajęcia w ramach szkółki komputerowej, rytmiki, sekcji szachowej, przedszkola artystycznego, chórku dziecięcego, kółka teatralnego i zespołu wokalnego. 

Filia w Międzyrzeczu wspiera swoją działalnością Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy w wypełnieniu jego statutowych celów. GOK pełni funkcję ośrodka skupiającego działalność kulturalną i po części społeczną całej gminy. Kształtowanie potrzeb i organizacja aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz wymiana osiągnięć i współpraca z innymi ośrodkami kultury mają na celu zintegrowanie środowiska i pobudzenie życia kulturalnego gminy. Zgodnie ze statutem, celem działalności ośrodka jest upowszechnianie ruchu amatorskiego, rozwijanie uzdolnień oraz zainteresowań, prezentacja dorobku artystycznego poprzez wystawiennictwo, koncerty i promowanie nowych talentów. Gminny Ośrodek Kultury przywiązuje również wielką wagę do działalności oświatowej, kultywuje bogate tradycje ludowe, a twórcom amatorom stwarza się warunki do wszechstronnego rozwoju. 

Rolę inspirującą w zakresie rozpowszechniania kultury pełni Dom Kultury w Jasienicy. Organizuje on liczne wystawy, zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży, wszelkiego rodzaju imprezy. Ośrodek współpracuje z Kołami Gospodyń Wiejskich oraz z Międzygminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej organizując wspólnie wiele imprez, w tym dla sprawnych inaczej. Na stałe do kalendarza imprez kulturalnych wpisały się już m.in. plenerowa impreza „Lato w Jasienicy”, Festyn Rodzinny, Zawody Strzeleckie o Puchar Wójta, Rajd Rowerowy, Konkurs Gwary Śląska Cieszyńskiego, Turniej Tenisa Stołowego, Terenowe Zawody Łucznicze „Gaude Cantem”, Mikołajkowe Zawody Łucznicze, Plener Malarski w kraju i za granicą, Przegląd Teatrzyków Ekologicznych i wiele innych. Jak widać ich charakter i tematyka są bardzo zróżnicowane.   

Poza organizowaniem imprez, ośrodek prowadzi wiele stałych zajęć. Zaprasza mieszkańców Jasienicy i okolic, m.in. na kursy języków obcych, tańca towarzyskiego i nowoczesnego, zajęcia orkiestry dętej oraz naukę gry na instrumentach muzycznych. Przy GOK działa Grupa Twórcza „Barwa”, która skupia wokół siebie twórców amatorów: malarzy, rzeźbiarzy oraz hafciarki, których prace prezentowane na organizowanych przez placówkę wystawach. Ponadto przy ośrodku funkcjonuje wiele zespołów artystycznych: Zespół Folklorystyczny „Kiere Hoczki”, Zespół Regionalny „Jasieniczanki”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Jasieniczanka”, chór „Hejnał” z Mazańcowic, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Międzyrzeczanie”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bierowianie”, zespół wokalno-instrumentalny, Orkiestra Dęta OSP Mazańcowice, Orkiestra Dęta z Międzyrzecza Górnego oraz Orkiestra Dęta OSP Jasienica. 

Gminny Ośrodek Kultury pełni ponadto funkcję wydawniczą, wydając lokalną gazetę „Jasienica”. 
Filia Ośrodka Kultury w Bierach znana jest z kolei działalności sportowej. Dużymi osiągnięciami może się pochwalić działająca przy nim sekcja łucznicza „Grom” oraz sekcja tenisa stołowego. Odbywają się tutaj jednak również zajęcia artystyczne, m.in. warsztaty plastyczne i teatrzyku kukiełkowego. 

Filia Ośrodka Kultury w Rudzicy proponuje uczestnictwo w żeńskim zespole wokalnym, zespole instrumentalnym, zespole wokalno-instrumentalnym, warsztatach plastycznych, Klubie 4H, grupie teatralnej i zespole tańca nowoczesnego. Przy ośrodku działa świetlica środowiskowa. Organizowane są przeglądy teatrzyków ekologicznych i koncerty „Dzieci Rodzicom”, a także przeglądy widowisk i obrzędów noworocznych oraz konkurs kolęd i pastorałek. W okresie wakacji i ferii zimowych organizowane są półkolonie.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

Międzyrzecze Górne 511
43-392 Międzyrzecze Górne
Tel.: 33 812 66 40
Tel.: 33 815 22 31
place
49.842413, 18.940238Skopiowano do schowka
N49º50'32.687", E18º56'24.857"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.