Kościół pw. św. Mikołaja w Targoszycach
785 (789) z 17.06.1967
Kościół pw. św. Mikołaja jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu siewierskiego należącego do diecezji sosnowieckiej.
Targoszycki kościół ma wielką wartość zabytkową, bowiem jego najstarsza część – prezbiterium – pochodzi prawdopodobnie z XIII w. Obecny wystrój świątyni to dzieło XVIII-wieczne, chociaż znajduje się w nim również kamienny portal datowany na XV w. oraz antepedia zdobiące ołtarze pochodzące z poł. XIX w. Najważniejszym elementem wyposażenia świątyni jest oczywiście ołtarz główny, zawierający w zwieńczeniu scenę Przemienienia Pańskiego. W niszy ołtarzowej znajduje się wykonana z drzewa lipowego barokowa figura patrona parafii – św. Mikołaja. Antepedium przedstawia zaś męczeństwo św. Sebastiana. Na uwagę zasługują także ołtarze boczne. Prawy poświęcony jest Matce Bożej Bolesnej. Po jego obu stronach stoją figury św. Anny i św. Joachima, u dołu zaś znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca męczeństwo św. Szczepana. Lewy ołtarz zdobią rzeźby św. Augustyna i św. Tomasza oraz obraz Ukrzyżowania Chrystusa ze św. Marią Magdaleną. Antepedium ukazuje męczeństwo św. Wawrzyńca. Ponadto cenna jest ambona ze sceną Zwiastowania oraz przyścienna chrzcielnica z płaskorzeźbą przedstawiającą chrzest Jezusa w Jordanie i objawienie Boga Ojca i Ducha Świętego. Stacje Drogi Krzyżowej są darem dla kościoła od ojców reformatów z Gliwic i pochodzą z 1778 r.
Na terenie parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach znajduje się wiele kaplic. Najstarsze z nich usytuowane są wokół kościoła parafialnego i pochodzą z 1772 r. Znajdują się w nich pochodzące z XVIII w. rzeźby św. Jana Nepomucena i Apostołów: Andrzeja i Pawła.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Pierwszy zapis o miejscowościach tworzących dzisiejszą parafię Targoszyce pochodzi z 1266 r. Wówczas to biskup krakowski Paweł nadał przywilej dziesięciny na rzecz kościoła wsi Przeczyce, Toporowice i Targoszyce. Parafia w Targoszycach pojawiła się w przekazach historycznych w 1324 r. Przez cały czas swego istnienia, jej teren związany był z ziemią krakowską, a od 1443 r. z Księstwem Siewierskim. Natomiast miejscowości wchodzące w skład parafii należały do różnych rodów szlacheckich, m.in. Gryfitów, Sadowskich, Mirzowskich i Koziegłowskich. Wielokrotnie obszar parafii był terenem walk, przemarszów i stacjonowania wojsk, co wiązało się z licznymi zniszczeniami.
Najstarsza część kościoła, prezbiterium, została wzniesiona w XIII w. Prawdopodobnie była to wolno stojąca kaplica, do której na początku XIV w. dobudowano kamienną nawę i drewnianą dzwonnicę. Świątynia ta służyła tutejszej parafii do poł. XVII w. Została bowiem praktycznie doszczętnie zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. Liturgię przeniesiono na jakiś czas do istniejącego w Mierzęcicach drewnianego kościoła pw. św. Wawrzyńca. Budowa nowego kościoła w Targoszycach rozpoczęła się w 1772 r. Do niezniszczonego prezbiterium dobudowano wówczas nowy korpus nawowy oraz nową wieżę. Kolejne remonty kościoła przeprowadzono w 1869, 1881, 1941 r. Została zmieniona więźba, dach pokryto gontem, dobudowano schody do wieży. W latach 1945–1950 budynek kościoła został powiększony do dzisiejszych rozmiarów, odbudowano również zniszczoną w 1945 r. podczas działań wojennych wieżę i zbudowano zakrystię. Generalny remont kościoła, wraz z odnowieniem ołtarzy przeprowadzono w latach 1991–1995. W 1992 r. ufundowane zostały nowe, piętnastogłosowe organy.
Źródło: peuk.fiiz.pl