Data powstania obiektu: XIX/XX w.

Pozostałością po dawnej produkcji przemysłowej, innej od kopalń czy hut, są tzw. „wapienniki”, czyli piece wapienne pochodzące z różnych okresów. Najstarsze, według znawców tematu, datowane są na koniec XVIII, początek XIX wieku, a niektórzy twierdzą, że pochodzą z początków XX wieku. Dwa z nich można oglądać na terenie niedawno powstałego Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Dziś te dwa „eksponaty” są ogrodzone, odrestaurowane, zabezpieczone i oświetlone.

Piece służyły do wypalania wapna i skał wapiennych w celu uzyskania z nich wapna palonego. Bryły wapienne pozyskiwano z pobliskich kamieniołomów wapiennych. Wsadzane były do pieca za pomocą podestu o konstrukcji drewnianej, która z nastaniem nowych technologii produkcji została zastąpiona windą. Wypalane były w temperaturze 900-1000 stopni Celsjusza, a czas wypalania jednej porcji wahał się w granicach 24-30 godzin, zaś nadzór nad procesem technologicznym pełnili pracownicy zatrudnieni na stały etat lub sezonowo.

Efektem całego procesu było otrzymanie wapna palonego, które składowano w pobliżu pieców. Z części uzyskanego materiału otrzymywano tzw. wapno gaszone poprzez wrzucenie brył do dołów z wodą. Na budowach służą do tego zwykle tzw. skrzynie budowlane, a w tym przypadku wykopywano do tego celu specjalne doły. Materiał odpadowy, czyli popiół powstały w wyniku procesu palenia brył wapiennych, najczęściej wykorzystywano jako nawóz, a sam produkt, czyli wapno, stosuje się do dziś m.in. w budownictwie do wybielania ścian czy do zapraw murarskich i tynkarskich, a także w rolnictwie i ogrodnictwie do odkwaszania gleby.

Po II wojnie światowej wapienniki przeszły w ręce prywatne i do chwili obecnej zachowały się jako unikatowe relikty dawnej przemysłowej działalności na terenie Mokrego. Jeszcze do połowy lat 60. XX wieku niektóre z nich były używane do produkcji wapna.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

Miodowa
43-190 Mikołów
place
50.182024, 18.850179Skopiowano do schowka
N50º10'55.286", E18º51'0.644"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Zabytek techniki
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków techniki.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.