Malnik (725 m n.p.m.)
Malnik (725 m n.p.m.) to szczyt, który znajduje się w Górach Leluchowskich, w bocznym grzbiecie, który od kulminacji Czarne Garby (830 m n.p.m.) odgałęzia się w kierunku zachodnim i właśnie poprzez Malnik (725 m n.p.m.) opada do Muszyny. Północne stoki grzbietu obniżają się do doliny potoku Wilcze (dopływ Muszynki), a południowe do doliny Potoku Podgórnego (dopływu Popradu). Malnik może być zarówno dobrym punktem na krótszą, bezpośrednią wycieczkę na sam szczyt, jak i inspiracją do dłuższych wędrówek po okolicy. Grzbietem Malnika prowadzi żółty szlak turystyczny z Muszyny na Wojkową aż do Muszynki, który pozwoli bliżej poznać góry Leluchowskie oraz niebieski szlak, z którego odbijemy na ciekawy pomnik przyrody "Staw Czarnej Młaki".
W odróżnieniu od większości wzniesień Gór Leluchowskich, grzbiet Malnika (725 m n.p.m.) jest w większości bezleśny i pokryty łąkami. Dzięki temu rozciągają się stąd szerokie widoki – głównie na zachód, na Muszynę, zakole doliny Popradu, a za nim Wielką Polanę (794 m n.p.m.), Magurę Kurczewską (894 m n.p.m.) i wzgórza Lubowlańskiej Wierchowiny na Słowacji. Na północ, poprzez dolinę Muszynki widać grzbiety opadające na południe z rejonu Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) i Runka (1080 m n.p.m.) (otoczenie doliny Szczawnika oraz Jastrzębika). Po północno-zachodniej stronie wierzchołka Malnika znajduje się okazała wieża przekaźnikowa (telekomunikacyjna) widoczna również w dalszych panoramach.
Grzbietem Malnika, przez wydłużoną podszczytową polanę prowadzi żółty szlak turystyczny z Muszyny na Dubne (904 m n.p.m.) i dalej przez Wojkową i grzbiet graniczny aż do Muszynki.
W 2023 roku nieopodal wirzchołka szczytu Malnik postawiono wieżę widokową na Malniku o wysokości 40 m, a Gmina Muszyna ma w planach zbudowanie kolei gondolowej, która ułatwi turystom dostanie się na sam szczyt góry Malnik.
Źródło: malopolska.szlaki.pttk.pl / onet.pl