Grupy obiektów:Uzdrowisko Muszyna

Park Zdrojowy "Zapopradzie" w Muszynie

Aktualna funkcja: Ogrody sensoryczne w Muszynie

Park Zdrojowy „Zapopradzie” w Muszynie to ogólnodostępny park zlokalizowany przy alei Zdrojowej w dzielnicy uzdrowiskowej Zapopradzie. Park Zapopradzie rozpościera się na niewielkim wzniesieniu nad doliną rzeki Poprad oraz uzdrowiskiem. Na terenie parku wytyczono alejki spacerowe, ścieżki rowerowe oraz umieszczono urządzenia do ćwiczeń na wolnym powietrzu. Na jego obszarze znajdują się: strumień z kaskadami, sztuczne stawy, altanki, ławeczki, stylowe latarnie, a także wiata grillowa. Na szczycie wzgórza znajduje się mająca 11,5 m wysokości wieża widokowa w Muszynie.

Park Zapopradzie zorganizowany jest jako ogród zmysłów i został podzielony na kilka stref:

  • ogród zdrowia, gdzie znajdują się urządzenia do ćwiczeń, wymagające niewielkiego nakładu siłowego,
  • ogród zapachowy, na obszarze którego rosną rośliny wydzielającymi intensywne zapachy,
  • ogród dźwięku, pozwalający na doznania dźwiękowe przyrody (wiatr, woda, ptaki itp.),
  • ogród dotykowy,
  • ogród wzrokowy,
  • ogród smaku, z krzewami i drzewami owocowymi.

Ogrody zmysłów są jeszcze mało rozpowszechnionym pomysłem przystosowania parków nie tylko do odpoczynku na łonie natury, ale przede wszystkim do celów terapeutycznych, socjalizujących i edukacyjnych dla osób niewidomych, jak i osób z zaburzeniami psychofizycznymi czy z upośledzeniem umysłowym. Zaprojektowane są tak, aby w sposób celowy i zintensyfikowany oddziaływać na zmysły pozawzrokowe. Oprócz funkcji poznawczej pełnią one podobną rolę, co ogrody przeznaczone do hortiterapii, poprzez zabawy edukacyjne pomagają w budowaniu więzi interpersonalnych. Ogrody w pełni dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodziców wiozących swoje pociechy w wózkach. Dostosowane do tego są parkowe ścieżki. 

Ogród zmysłów w Muszynie podzielony jest na siedem stref. Nasza wędrówka rozpoczyna się przy ulicy Mściwujskiego w Muszynie skąd podążamy różaną alejką do tzw. ogrodu zdrowia. Znajdują się tutaj różnorodne urządzenia do ćwiczeń, wymagające niewielkiego nakładu siłowego, dzięki czemu przeznaczone są w szczególności dla osób starszych. Ćwicząc można podziwiać panoramę i kompozycje utworzone m. in. z róż, tawuł, żywotników, świerków, klonów i grabów.

Idąc dalej alejkami docieramy do części zwanej ogrodem zapachu. Na tym obszarze rośliny dobrane są w taki sposób, aby natężenie zapachów było intensywniejsze. Dla osób niewidomych ta część ogrodu będzie skondensowanym zielnikiem – w celach poznawczych i dydaktycznych będą mogły dotknąć każdą roślinę, rozetrzeć w palcach liście bądź płatki dla uzyskania zapachu olejków eterycznych. Wśród hiacyntów, lilii, świerków, jodeł odnajdziemy tutaj „kuchenne przyprawy” – wonny tymianek, szałwię, miętę, czosnek. Jednak rozpoznawanie i poznawanie zapachów będzie świetną zabawą edukacyjną dla każdego. Wystarczy jedynie zamknąć oczy i zgadywać, jaki zapach wydzielają poszczególne rośliny. 
Kolejnym etapem wędrówki jest ogród dźwięku. Warto się w nim zatrzymać i wsłuchać w delikatny szum drzew, świergot ptaków, szmer wody płynącej w strumieniu, chrzęst żwiru pod nogami. Wszystkie materiały zostały dobrane w taki sposób, aby uintensywniać tworzące się wokół nas dźwięki. Ukoiwszy nasze zmysły, przechodzimy do strefy zapachowo-dotykowej. Tu, jak w poprzednich częściach ogrodu oddzielnie, wykorzystujemy równocześnie zmysł dotyku i węchu. Rośliny dobierane są w taki sposób, aby wydzielały intensywny zapach oraz posiadały różnorodne faktury i kształty liści i kwiatów.

Zwieńczeniem całości jest ogród smaku. Rosną tu krzewy i drzewa owocowe, dzięki czemu najpełniej możemy zaobserwować roczną wegetację roślin. Oprócz ich podziwiania i obserwowania w czasie owocobrania, będziemy mogli rozkoszować się smakami owoców – czereśni, malin, jabłek, owoców aronii, czy, jeśli dopisze nam szczęście, orzechów leszczyny. Czerpiąc przyjemność z kontaktu z naturą docieramy na szczyt wzgórza, na którym umiejscowione są ogrody zmysłów. Stąd będziemy podziwiać całą feerię barw ogrodu, jak również panoramę Muszyny.

Źródło: muszyna.pl / wikipedia.pl

Zaktualizowano 2 miesiące temu

Dane teleadresowe

Aleja Zdrojowa
33-370 Muszyna
place
49.348276, 20.887552Skopiowano do schowka
N49º20'53.794", E20º53'15.187"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Pogórze Popradzkie

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.