Pałac Małachowskich w Nałęczowie
A/257 z 25.08.1956
Pałac Małachowskich w Nałęczowie zlokalizowany jest w samym sercu Nałęczowa, w zabytkowym Parku Zdrojowym, został zbudowany przez Mariannę i Stanisława Małachowskich w latach 1771–1775 w stylu barokowym według projektu architekta królewskiego Ferdynanda Naxa. W dawnych czasach pełnił rolę siedziby rodu Małachowskich, a obecnie jest to ośrodek życia kulturalnego oraz jeden z najcenniejszych zabytków uzdrowiska Nałęczów.
Początkowo był to jednopiętrowy, kryty gontem gmach, gdzie na parterze mieściły się izby gospodarcze, mieszkalne oraz skarbiec. W latach 1878-1880 został przeprowadzony remont na zlecenie Fortunata Nowackiego w celu reaktywowania uzdrowiska, a sam pałac dostał miano Kursala, czyli inaczej Domu Zdrojowego. Sam remont obejmował dobudowanie drugiego piętra oraz wieży ciśnień po stronie południowej. Po przebudowaniu w Pałacu Małachowskim została otworzona restauracja, sala koncertowo-balowa, bilardowa, czytelnia oraz pokoje gościnne, natomiast na drugim piętrze zaczęły funkcjonować pokoje hotelowe.
Obecnie pałac jest ośrodkiem życia kulturalnego uzdrowiska. Do 2016 mieściło się w nim także Muzeum Bolesława Prusa, które z powodu sprzedaży pałacu zostało przeniesione do budynku przy ul. Stanisława Augusta Poniatowskiego 39.
W 1956 pałac Małachowskich wpisano do rejestru zabytków.
Źródło: wikipedia.pl