Pijalnia Wód Mineralnych w Nałęczowie
Pijalnia Wód Mineralnych w Nałęczowie to obiekt sanatoryjny w Parku Zdrojowym, zbudowany przez Uzdrowisko Nałęczów w 1964 roku. Na terenie Uzdrowiska Nałęczów występują dwa rodzaje wód czerpanych z dwóch naturalnych źródeł oraz z jednego ujęcia głębinowego. Przeszło 200 lat temu, w 1817 roku analiza chemiczna, wykonana przez Józefa Celińskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, potwierdziła walory lecznicze nałęczowskich wód. Ze względu na swoiste właściwości i unikatowy skład, te podziemne wody, niezanieczyszczone pod względem chemicznym i mikrobiologicznym mogą być wykorzystywane do celów leczniczych.
Pijalnia Wód Mineralnych połączona jest z wybudowaną nieco później Palmiarnią. Znajdują się tu fontanna oraz krany, zasilane naturalną wodą z nałęczowskich źródeł. W Pijalni można kupić specjalne pijałki, które dodatkowo będą doskonałą pamiątką z pobytu w Uzdrowisku Nałęczów. Budynek zdobią freski wykonane przez Jarosława Olejnickiego z Lublina, jak również okazałe palmy wyhodowane przez długoletniego ogrodnika uzdrowiskowego, Franciszka Kamińskiego. Najstarsze z drzew pochodzi z 1903. Na terenie pijalni prezentowana jest galeria rzeźb zasłużonych osób związanych z Nałęczowem.
Karta pobytu, którą otrzymują kuracjusze Uzdrowiska Nałęczów, upoważnia do bezpłatnej kuracji pitnej w Pijalni Wód Mineralnych.
Źródło: wikipedia.pl
Uzdrowisko Nałęczów to najpopularniejszy w Polsce kurort z wodą leczniczą. To właśnie wody lecznicze żelaziste sprawiają, że Nałęczów utrzymuje status miejscowości uzdrowiskowej. Nie wszystkie naturalne wody mineralne zaliczane są do leczniczych. O ich udowodnionych właściwościach leczniczych decydują rodzaj i stężenie aktywnych składników biochemicznych. Pod względem chemicznym i mikrobiologicznym nie są zanieczyszczone oraz cechują się naturalną zmiennością cech fizycznych i chemicznych.
Na terenie Uzdrowiska Nałęczów występują dwa rodzaje wód czerpanych z dwóch naturalnych źródeł oraz jednego ujęcia głębinowego.
Źródła wód leczniczych i mineralnych:
- Źródło „BARBARA” – woda lecznicza słabo zmineralizowana żelazista
- Lecznicze właściwości wody: Z uwagi na zawartość jonów Fe+2 w ilości powyżej 10,0 [mg/dm3] (waha się w granicach 10,5-13,1 [mg/dm3]), woda z ujęcia “Barbara” może być stosowana w leczeniu niedokrwistości, spowodowanej niedoborem żelaza (niedokrwistość w przebiegu schorzeń przewodu pokarmowego, w następstwach przewlekłych krwawień, niedokrwistość istotna niedobarwliwa, blednica, niedokrwistość ciężarnych i dzieci) oraz w leczeniu niedoboru żelaza bez niedokrwistości u rekonwalescentów (szczególne w sytuacji trwania pierwotnej przyczyny niedoboru żelaza, np. przewlekła utrata krwi, ciąża lub choroby współistniejące, takie jak choroby reumatologiczne, przewlekłe zakażenia dróg moczowych, niewydolność nerek, niewydolność serca, nieswoiste choroby zapalne jelit, przewlekła obturacyjna choroba płuc). Suplementacja żelazem ma na celu uzupełnienie jego zapasów oraz przywrócenie prawidłowego stężenia hemoglobiny. A składniki mineralne dostarczane do organizmu w postaci wód leczniczych zawierających te składniki są lepiej przyswajalne. Kuracja wodami ze źródła “Barbara” jest ponadto zalecana przy znużeniu, apatii, trudnościach z koncentracją, oddychaniem, przy skurczach i osłabieniu mięśni, mrowieniu i drętwieniu kończyn, bólach stawów, zaburzeniach pracy jelit, depresjach i nerwicach. Wspomaga prawidłowe czynności serca, wzmacnia włosy i paznokcie, wpływa na prawidłowe odżywienie skóry.
- Źródło „CELIŃSKI” – woda lecznicza słabo zmineralizowana żelazista
- Lecznicze właściwości wody: Wskazana jest przy znużeniu, trudnościach z koncentracją, przy zakłóceniu prawidłowej pracy serca, skurczach i osłabieniu mięśni, drętwieniu i mrowieniu rąk i nóg, bólach stawów, zwolnieniu tętna, trudnościach z oddychaniem, przy zaburzeniach pracy jelit, nerwowości, bezsenności, a także przy wypadaniu włosów, łamliwych paznokciach, pękaniu kącików ust.
- Źródło „MIŁOŚCI” – naturalna woda źródlana – niskosodowa
- Właściwości wody: Wspomaga i reguluję pracę serca, łagodzi dolegliwości mięśni (skurcze, mrowienie, drętwienie) i stawów, zmniejsza bóle głowy, nerwowość, znosi znużenie, ułatwia zasypianie, łagodzi stany depresyjne, leczy dolegliwości gastrologiczne, m.in. skurcze jelit, wpływa na prawidłowe odżywienie skóry.
Źródło: uzdrowisko-naleczow.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Uzdrowisko Nałęczów
- Brama Wschodnia w Nałęczowie
- Domek biskupi w Nałęczowie
- Domek gotycki w Nałęczowie
- Domek grecki w Nałęczowie
- Dwór Gałęzowskich w Nałęczowie
- Dwór Górskich w Nałęczowie
- Kompleks Wodny "Atrium" w Nałęczowie
- Park Zdrojowy w Nałęczowie
- Pijalnia Wód Mineralnych w Nałęczowie
- Sanatorium "Książę Józef" w Nałęczowie
- Sanatorium „Stare Łazienki” w Nałęczowie
- Werandki w Nałęczowie