Grupa bojowa "Pilchowice" - 1. Sonderwerk

Grupa bojowa "Pilchowice" - 1. Sonderwerk - grupa bojowa pilchowice 1 sonderwerk 1
Grupa bojowa "Pilchowice" - 1. Sonderwerk - grupa bojowa pilchowice 1 sonderwerk 2
Data powstania obiektu: 1939 r.
Opis

Tradycyjna dla Śląska konstrukcja, niczym nie różniąca się od innych. Stan zachowania stosunkowo dobry - białe ściany, nikt nie wpadł na pomysł palenia w nim śmieci co stanowi swego rodzaju ewenement. "Poszukiwacze skarbów" rozkopali wyjście ewakuacyjne i studzienkę. Należy więc uważać podczas zwiedzania. Obiekt mocno zarośnięty krzakami.

Źródło: fortyfikacja.pl

Historia

Prawdopodobnie propagandowa grupa fortyfikacji. Wprawdzie usytuowano ją zgodnie ze sztuką forteczną, ale główny kierunek ognia sięga w głąb pozycji niemieckich nie zaś wzdłuż lub na wprost granicy polskiej. Być może u podnóża wzniesienia, na którym znajdują się schrony, znajdował się jakiś węzeł kolei wąskotorowej, gdyż w okolicy pełno zachowanych fragmentów torowisk. Może więc jego osłona miała być głównym celem sonderwerka i R116b? Dzisiaj ze względu na spore zmiany w krajobrazie ciężko jest to ocenić.

Źródło: fortyfikacja.pl

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Trześniówka
44-145 Pilchowice
place
50.202950, 18.551726Skopiowano do schowka
N50º12'10.62", E18º33'6.214"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.