Krzyż - Boża Męka (ul. Dworcowa) w Pilchowicach
Postument: Podstawa trzyczęściowa. Jej dolna część to stopka, od połowy zwężająca się łukowo. Środkowa część w formie sześcianu, z płyciną pozostałą po płycie inskrypcyjnej. Na górnej, nieco niższej i węższej, części podstawy, wyryta data 1886. Z tyłu podstawy nazwiska fundatora (Jendryczko) oraz budowniczego (Botor - Orzesche). Elementy podstawy łączą się ze sobą lekkim skosem. Na podstawie płyta o esowatym profilu, oddzielająca ją od cokołu. Cokół wysoki, obwiedziony w górze zaokrągloną listwą. W cokole bardzo płytka wnęka (w zasadzie płycina) na figurę, zwieńczona łukiem z wyciętymi narożnikami. Gzyms cokołu z głębokimi łukami, z potrójnym, nierównomiernym profilem od spodu. W polach łuków ośmioramienne rozetki.
Figury: Figura Matki Bożej Różańcowej – głęboka płaskorzeźba usytuowana we wnęce cokołu. Figura stoi na wydatnym stopniu o kielichowym, ale o złamanym łuku, stopniu z gałką. Maria z lekko przechyloną głową, z rękami złożonymi w modlitwie.
Krzyż: Krzyż stoi na schodkowej stopce złożonej z czterech, różnej wysokości elementów. Krzyż z fazowanymi belkami, ostrogami i prosto zakończonymi ramionami. Figura Chrystusa pełna, z niemal poziomo ułożonymi rękami. Kartusz INRI w układzie pionowym, złamany w środku, ze zwiniętymi końcami.
Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku, przy schodach prowadzących na cmentarz.
Źródło: przydrozne.eu