Jaskinia Piętrowa Szczelina

Opis

Jaskinia znajduje się w zachodnim krańcu porośniętej bukowym lasem Mirowskiej Góry – 80 metrów na NE od Jaskini Kamiennego Gradu. Mały otwór leży w zagłębieniu znajdującym się bezpośrednio w ziemi. Dzięki temu, iż wejście do niej jest możliwe wyłącznie dla zaawansowanych speleologów przy użyciu profesjonalnego sprzętu, w jej końcowej partii zachowały się korytarze z bogatymi naciekami kalcytowymi o czerwonej barwie. Jaskinia ma ciekawą budowę na którą składają się aż trzy wyraźnie zaznaczone typy charakterologiczne. U góry ma charakter szczelinowy, niżej to zawalisko w dużej komorze, pod którą zachował się ciąg korytarzy powstałych na skutek stagnacji wody, z niewielką ilością nacieków które występują jedynie tutaj. Można znaleźć w tej jaskiniheliktyty (forma nacieku jaskiniowego, zwykle przybiera kształt nieregularnych zgrupowań niewielkich kryształków kalcytu lub aragonitu, które narastając tworzą fantazyjne formy drzewiaste) o zabarwieniu miodowym i przeźroczystości bursztynu.

Długość jaskini wynosi 428 m.

Głębokość 45 m.

Wysokość otworu 400 m n.p.m.

Do interesujących należą nazwy korytarzy, szczelin i sal jaskini jak choćby: Piekiełko, Studnia Prezesa, Studnia Awenowców, Labirynt Króla Minosa, Komora Starej Jaskini, Korytarz Kryształowy, Korytarz Bajkowy. Końcowe partie Korytarza Bajkowego znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Jaskini Kamiennego Gradu. Między najbardziej zbliżonymi do siebie fragmentami obu jaskiń można nawet uzyskać kontakt głosowy.

Jaskinia znajduje się niedaleko pieszego szlaku niebieskiego. Będąc przy Jaskini Kamiennego Gradu należy skierować się ok. 200 m w górę zbocza.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Jaskinia została odkryta 24 marca 1967 r. przez A. Wosińskiego i M. Żelechowskiego − grotołazów z Częstochowy. Pod względem długości (428 m) zajmuje 7 miejsce na Jurze. Ze względu na głębokość (45 m) do niedawna była najgłębszą na Jurze. Obecnie, po odkryciu kolejnych nieznanych wcześniej korytarzy w Jaskini Studnisko i w Jaskini Januszkowa Szczelina, obejmuje 3 miejsce pod tym względem.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Uwagi

Dojazd drogą 796 do Niegowy, dalej na południe ok 900 m drogą lokalną w stronę Mirowa. Zaraz przy drodze znajduje się dziki parking, gdzie można pozostawić auto. Następnie należy iść ścieżką, która prowadzi prosto pod otwór jaskini Kamiennego Gradu. Otwór jaskini Piętrowej Szczeliny położony jest powyżej około 80m na północny wschód i znajduje się w niewielkim zagłębieniu. Obie jaskinie są ogrodzone barierką i znajdują się wzajemnie w zasięgu wzroku.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

42-320 Niegowa
place
50.626903, 19.472540Skopiowano do schowka
N50º37'36.851", E19º28'21.144"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.