Pododcinek "Niezdara" - Schron nr 7
Jadąc drogą krajową nr 78 od strony Siewierza w kierunku Tarnowskich Gór dojeżdżamy do miejscowości Tąpkowice. Gdy miniemy dwie stacje benzynowe (najpierw z prawej a później z lewej strony), po lewej stronie w polu zauważymy wystającą wieżyczkę kopuły pancernej. To schron nr 1 w Tąpkowicach. Jedziemy dalej ul. Zwycięstwa i po minięciu z prawej strony drogi prowadzącej do Ożarowic (ul. Armii Czerwonej) przejeżdżamy jeszcze około 150 metrów i skręcamy w drogę asfaltową w lewo (w kierunku na Ossy). Następnie skręcamy w prawo w asfaltową drogę (z prawej mijamy cmentarz), która wkrótce przechodzi w drogę szutrową. Jedziemy tą drogą równolegle do głównej drogi (nr 78) i po przejechaniu około 200 metrów za domem w odległości ok. 50 metrów od szutrowej drogi mijamy schron nr 4 (widoczne nad ziemią są jedynie dwie kopuły pancerne).
Od tego miejsca (ok. 200 metrów) kierujemy się wzdłuż ogrodzenia z lewej strony pod górę, na szczycie której odnajdziemy schron nr 5. Udajemy się dalej w dół w kierunku południowym. W odległości ok. 250 metrów od schronu nr 5 odnajdziemy w niecce terenu schron nr 6. Patrząc z tego miejsca w dół w kierunku południowym zauważymy zagajnik w odległości około 400 metrów. Tam odnajdziemy pośród drzew schron nr 7.
Obiekt zachowany jest w dobrym stanie, a wokół niego możemy zauważyć pozostałości po okopach polskich lub niemieckich, jak również niemieckie stanowiska strzeleckie - "kochbunkry" z 1944 roku.
Dane techniczne
Schron wybudowany w klasie odporności D, przeznaczony na jeden ckm znajdujący się w strzelnicy ściennej. Obiekt niemal identyczny z pobliskim schronem nr 6, z tą różnicą, że ogień ckm-u skierowany został w kierunku północnym co powodowało, że schrony nr 6 i 7 prowadziły w kierunku zachodnim ogień krzyżowy, co skutecznie ryglowało ten kierunek.
Schron posiadał ponadto strzelnicę rkm dla obrony wejścia, oraz wyjście ewakuacyjne z prawej strony strzelnicy ckm.
Schron został wybudowany latem 1939 roku. Wchodzi on w skład pozycji zwanej Sektorem umocnionym "Tąpkowice", która jest częścią linii umocnień z II Wojny Światowej o nazwie Obszar Warowny "Śląsk".
W przededniu wybuchu wojny w sierpniu 1939 roku obiekt ten wyposażono w broń i obsadzono żołnierzami z 6 kompani specjalnej ckm mjr Ćwiąkalskiego, której faktyczny stan stanowił siłę batalionu. Ze względu na brak koszar na tym odcinku, żołnierze byli dowożeni na swoje stanowiska z koszar 11 pułku piechoty w Tarnowskich Górach.
W 1939 roku schron ten nie wziął udziału w walkach, natomiast w 1944 roku Niemcy włączyli go do swojej pozycji obronnej "B-2 Stellung", której fragmenty widoczne są do dzisiaj w postaci rowów łącznikowych oraz betonowych stanowisk strzeleckich zwanych "kochbunkrami".
Źródło: M. Sindera, Odcinek od Przeczyc (...) do Wymysłowa [w:] Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", Historia, przewodnik, s. 45-52