Pododcinek "Niezdara" - Schron nr 3

Historyczna nazwa: Sektor umocniony "Tąpkowice"
Data powstania obiektu: 1939 r.
Opis

Jadąc drogą krajową nr 78 od strony Siewierza w kierunku Tarnowskich Gór dojeżdżamy do miejscowości Tąpkowice. Gdy miniemy dwie stacje benzynowe (najpierw z prawej a później z lewej strony), po lewej stronie w polu zauważymy wystającą wieżyczkę kopuły pancernej. To schron nr 1 w Tąpkowicach. Jedziemy dalej ul. Zwycięstwa i po minięciu z prawej strony drogi prowadzącej do Ożarowic (ul. Armii Czerwonej) przejeżdżamy jeszcze około 300 metrów. Wówczas poszukujemy schronu nr 3 za zabudowaniami z prawej strony drogi. Schron znajduje się w odległości ok. 100 metrów od głównej drogi, bezpośrednio za płotami posesji prywatnych.

Należy zwrócić szczególną uwagę przy zwiedzaniu tego schronu, ponieważ został on wysadzony i wewnątrz znajduje się mnóstwo wystających i niebezpiecznych prętów, śmieci, gruzu itp.




Historia

Sektor umocniony "Tapkowice" został wybudowany tuż przed wybuchem wojny w 1939 roku, po tym jak w kwietniu uruchomione zostały kredyty na rozbudowę fortyfikacji stałych na obszarze Górnego Śląska. Prace rozpoczęto w maju i przystąpiono do rozbudowy północnego skrzydła Obszaru Warownego "Śląsk", który zaginał się w kierunku na Siewierz, łącząc zalewy na rzece Brynicy z jeziorem w Przeczycach. Tak rozbudowane skrzydło uzupełniać miał polowy punkt oporu "Nowa Wieś". Budowa sektora umocnionego "Tąpkowice" nie została ukończona, o czym świadczą liczne niezabezpieczone międzypola, w których prawdopodobnie planowano rozbudowę i wzmocnienie tego odcinka fortyfikacji.

W przededniu wybuchu wojny w sierpniu 1939 roku obiekty te wyposażono w broń i obsadzono żołnierzami z 6 kompani specjalnej ckm mjr Ćwiąkalskiego, której faktyczny stan stanowił siłę batalionu. Ze względu na brak koszar na tym odcinku, żołnierze byli dowożeni na swoje stanowiska z koszar 11 pułku piechoty w Tarnowskich Górach.

W 1939 roku schrony te nie wzięły udziału w walkach, natomiast w 1944 roku Niemcy włączyli część ze schronów w Tąpkowicach do swojej pozycji obronnej "B-2 Stellung", której fragmenty widoczne są do dzisiaj w postaci rowów łącznikowych oraz betonowych stanowisk strzeleckich zwanych "kochbunkrami".

Poza pojedynczymi i krótkimi pojedynkami strzeleckimi również i w 1944 roku większych walk w tym rejonie nie odnotowano.

Schron nr 3 w 1944 roku Niemcy włączyli do swojej pozycji obronnej "B-2 Stellung", której fragmenty widoczne są do dzisiaj w postaci rowów łącznikowych oraz betonowych stanowisk strzeleckich zwanych "kochbunkrami". Jeden z takich "kochbunkrów" został umiejscowiony bezpośrednio przy tym schronie, w celu zapewnienia strzelcowi dodatkowej osłony, którą dawały mu betonowe ściany polskiego schronu.
Stan tego schronu jest bardzo zły, ponieważ został on wysadzony prawdopodobnie w celach badawczych albo przez Niemców w latach 1939-1940 albo przez Wojsko Polskie po zakończeniu wojny.

Ciekawostką jest, że w pobliżu schronu nr 3 wykopana została przez entuzjastów militariów płyta pancerna pochodząca z tego schronu. Została ona poddana konserwacji i dziś można ją oglądać w jednym z budynków Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy ul. Korfantego.

Kopuła obserwacyjna schronu nr 5 nosi ślady ostrzału z karabinu maszynowego. Schron ten prawdopodobnie widoczny jest na zdjęciu w niemieckiej pozycji Denkschrift über die polnische Landbefestigung opisującej polskie fortyfikacje z 1939 roku.

Pancerna kopuła bojowa, która znajdowała się w schronie nr 8 została wysadzona przez niemieckich saperów podczas testowania odporności polskich schronów. Dziś kopułę tą można zobaczyć wyeksponowaną przy schronie nr 2 w Dobieszowicach - Wesołej.

Źródło: M. Sindera, Odcinek od Przeczyc (...) do Wymysłowa [w:] Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", Historia, przewodnik, s. 45-52

Literatura
  1. W. Machoń, Odcinek od Dobieszowic do Kamienia (Piekary Śląskie) [w:] Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", Historia, przewodnik, s. 42-45
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Zwycięstwa 88a
42-624 Tąpkowice
place
50.4496278, 19.0038907Skopiowano do schowka
N50º26'58.66", E19º0'14.007"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Militaria To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.