Latarnia Morska Hornsund w Arktyce
Latarnia Morska Hornsund – latarnia morska uruchomiona w 2006 roku w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund Instytutu Geofizyki PAN im. Stanisława Siedleckiego (działającej od 1957 r.), położona na wyspie Spitsbergen w archipelagu Svalbard w Arktyce, na terenie przystani stacji, tak zwanej Banachówce. Całoroczna stacja badawcza usytuowana jest wewnątrz fiordu Hornsund. Jest to metalowa, cylindryczna biała wieża z poprzecznymi zielonymi pasami i pionowym napisem UWE-1. Wieża zwieńczona jest stożkowym daszkiem. Latarnia została wykonana własnoręcznie przez pracowników stacji, a napis jest pseudonimem jednego z nich - docenta Piotra Głowackiego (pseudonim Uwe), latarnia otrzymała imię UWE-1. Pracownicy stacji poświęcili swój wolny czas, aby w niezwykle trudnych warunkach zbudować latarnię, której głównym tworzywem były…zużyte beczki po paliwie.
Latarnia świeci światłem białym dookoła horyzontu, krytycy uważają, że z tego powodu obecnie nie jest ona wystarczającą pomocą nawigacyjną przy lądowaniu i postulują zastosowanie światła sektorowego. Z uwagi na liczne szkiery w Zatoce Białego Niedźwiedzia (norw. Isbjørnhamna) do brzegu można podejść tylko po określonym torze, aby to osiągnąć należy skorzystać z latarni jako dolnego nabieżnika, a widocznej na zdjęciu kulistej anteny Inmarsat na budynku stacji jako górnego nabieżnika.
Dane techniczne:
- Położenie: 77°00′00″N 15°33′00″E
- Wysokość wieży: 5,3 m
- Wysokość światła: około 7 m.n.p.m.
- Zasięg światła: 9 Mm (16,668 km) czerwone, 8 Mm (14,816) białe
- Charakterystyka światła: Izofazowe
- Blask: 5,0 s
- Przerwa: 5,0 s
- Okres: 10,0 s
Fot. Model latarni morskiej UWE-1 Hornsund w Parku Miniatur w Niechorzu.
Źródło: wikipedia.pl / laatarnie.com.pl
Latarnię rozpoczęto budować w grudniu 1977 roku, a oddano do użytku 16 marca 1978 roku. W 2006 latarnię wyremontowano i zmieniono oryginalne malowanie na dwa pasy - biały na górze i czerwony na dole a na nich czarny, pionowy napis "ARCTOWSKI".
Źródło: wikipedia.pl
Model Latarni Morskiej Hornsund w Arktyce można zwiedzić w Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu.