Ruiny prochowni w Ogrodzieńcu - ruiny prochowni w ogrodziencu 4
Ruiny prochowni w Ogrodzieńcu - ruiny prochowni w ogrodziencu 1
Ruiny prochowni w Ogrodzieńcu - ruiny prochowni w ogrodziencu 2
Ruiny prochowni w Ogrodzieńcu - ruiny prochowni w ogrodziencu 3
Data powstania obiektu: 1891 r.
Opis

Nieopodal drogi numer 790 z Pilicy do Dąbrowy Górniczej, wśród młodych sosen zachowały się ceglane ruiny, których rozmiary świadczą o dawnej wielkości budowli. To pozostałości po Fabryce Prochu „Zawiercie”, która funkcjonowała w tym miejscu od końca XIX wieku do drugiego dziesięciolecia stulecia następnego.

Fabryka Prochu "Zawiercie" została wybudowana w 1891 roku przez Rosyjskie Towarzystwo Wyrobu i Sprzedaży Prochu w Petersburgu, powstałe kilka lat wcześniej. Postawiło ono w okolicach Zawiercia ponad 20 solidnych gmachów fabrycznych, które pooddzielano od siebie - dla bezpieczeństwa - wysokimi wałami ziemnymi. Założono również w pobliżu stawy i dociągnięto z Krępy rurociąg wodny. W fabryce zatrudniano około 70 robotników, którzy produkowali proch strzelecki, używany w górnictwie. Kadra zarządzająca pochodziła z Niemiec i z Rosji.

Źródło: slaskie.travel

Historia

W trakcie I wojny światowej zakład ucierpiał - wpierw podczas walk austriacko-rosyjskich, a później został wysadzony w powietrze przez wycofujące się rosyjskie wojska. Obecnie w lesie ogrodzienieckim możemy zobaczyć fragmenty ceglanych murów, głębokich piwnic czy zarys wałów ziemnych. Teren jest łatwo dostępny czarnym szlakiem z Krępy do Józefowa; wytyczono tu także krótki „Szlak Militarny Prochowni”.

Źródło: slaskie.travel

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

1 Maja
42-440 Ogrodzieniec
place
50.435058, 19.494353Skopiowano do schowka
N50º26'6.209", E19º29'39.671"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).