Jaskinia Olsztyńska w Górach Sokolich

Opis

Jaskinia Olsztyńska w Górach Sokolich to jedna z najpiękniejszych jaskiń na Jurze Krakowsko=Czestochowskiej. Położona w północno - zachodniej odnodze góry Pustelnicy w Górach Sokolich, stanowi jeden rozległy system wraz z Jaskinią Wszystkich Świętych. Po raz pierwszy opisana już na początku XIX wieku przez geologa Jerzego Bogumiła Puscha. Bogata szata naciekowa została zniszczona w wyniku eksploatacji kalcytu (szpatu).  Obecnie często odwiedzana przez turystów, stanowiąc wielką atrakcję tego regionu.

System Jaskini Olsztyńskiej, także Jaskinia Olsztyńska i Wszystkich Świętych oraz System Pustelnicy – jaskinia krasowa na północno-zachodnim zboczu wzgórza Pustelnica w Górach Sokolich na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jaskinia wzięła swoją nazwę od pobliskiej miejscowości Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, około 15 km na południowy wschód od Częstochowy[ Składa się z czterech jaskiń, które dawniej uważano za odrębne, ale w wyniku eksploracji grotołazów okazało się, że tworzą one jeden system jaskiniowy.

Wraz z Jaskinią Wszystkich Świętych, z którą tworzy jeden wspólny system, ma długość 224 metrów. Końcowa sala Jaskini Olsztyńskiej łączy się niedostępną szczeliną ze Schroniskiem Wschodnim stanowiącym przedłużenie ciągu głównego jaskini. System ma 4 otwory, a głosowo stwierdzono jego połączenie także z Jaskinią Basieta. Otwór nr 1 to półkolisty otwór jaskini Olsztyńskiej. Ma szerokość 3 m i wysokość 1,7 m. Odwierty po ładunkach wybuchowych świadczą, ze uległ on powiększeniu podczas eksploatacji szpatu. 5 m na wschód od niego, między skałkami, znajduje się drugi, niewielki i często przysypany liśćmi otwór. Otwór nr 3 to ukośna szczelina o szerokości 6 m i wysokości 0,3–1,4 m. Otwór nr 4 (w Schronisku Wschodnim) to pionowa studnia o głębokości 9 m. Jej początkowa część ma nerkowaty kształt i rozmiary 1,5 × 2,2 m.

Do jaskini zaprowadzi nas ścieżka przyrodnicza po rezerwacie "Sokole Góry". Trasa rozpoczyna się przy parkingu pod Sokolimi Górami, nieopodal przystanku autobusowego.

Źródło: slaskie.travel

Informacje praktyczne
  • Długość trasy - ok. 40 metrów
  • Czas zwiedzania wraz z dojściem od parkingu ok. 1,5 godziny.
  • Temperatura wewnątrz od ok.8,0 C .
  • Wilgotność ok. 85,0 %.
  • Trasa nie jest oświetlona elektrycznie. 
  • Dla osób niepełnosprawnych obiekt niedostępny.
  • Zwiedzanie samodzielne
  • Zalecane wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem.
  • Wybierając się do jaskini weźmy przynajmniej 2 źródła światła.
Dojazd

Do Jaskini Olsztyńskmiej można dotrzeć z kilku miejsc, np.: z Olsztyna, Zrębic i Biskupic lub też z parkingu znajdującego się w lesie przy drodze Biskupice - Olsztyn przy zachodniej granicy rezerwatu.  

Najdogodniej dojechać samochodem na obszerny i bezpłatny parking przy rezerwacie przyrody "Sokole Góry", przy którym ustawiono wlele zadaszonych ław i stołów do wypoczynku. Bezpośrednio pryz wspomnianym parkingu znajduje się również przystanek komunikacji autobusowej.

Zaktualizowano 5 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Kuhna
42-256 Olsztyn
place
50.73117875949406, 19.2804239086195Skopiowano do schowka
N50º43'52.244", E19º16'49.526"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Wyżyna Częstochowska

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.