Ławeczka Jana Kleniewskiego w Opolu Lubelskim

Ławeczka z postacią Jana Kleniewskiego odlana w brązie usytuowana na Starym Rynku w Opolu Lubelskim.

Jan Kleniewski urodził się 11 grudnia 1845r. Średnie wykształcenie zdobył w Warszawie, gdzie następnie studiował prawo w Szkole Głównej. Kształcił się także na kierunku rolnictwo w niemieckim mieście Hohenheim. Do kraju powrócił w 1871 r. Odziedziczone przez Jana dobra o łącznej powierzchni 10812 morgów, należały pod względem wielkości do największych w guberni lubelskiej. Zadłużone i zaniedbane posiadłości z biegiem lat przekształcił we wzorowe gospodarstwo, zmieniając profil majątków z nieopłacalnej uprawy zbóż, na intensywną uprawę roślin przemysłowych. Zaprowadził na szeroką skalę uprawę buraków cukrowych, chmielu, ziemniaków, jęczmienia.

Jan Kleniewski założył jedne z największych w Królestwie Polskim plantacje chmielu (100 morgów). Posiadał w swoich dobrach siarkownię i prasownię, które umożliwiły mu prowadzenie plantacji na wysokim poziomie. W roli przemysłowca Kleniewski zadebiutował w 1883 roku, współtworząc z bratem cukrownię w Opolu Lubelskim, a dziesięć lat później w 1894 r. budując własną we Wrzelowie, nazwaną od herbu Kleniewskich „Zagłoba”. Kleniewski rozbudował i unowocześnił też browar w Kluczkowicach istniejący od 1827 r., założył gorzelnię i rektyfikację spirytusu w Łaziskach. Zorganizował na własne potrzeby cegielnie w Łemszczyżnie, fabrykę kafli, fabrykę serów szwajcarskich w Szczekarkowie, liczne piekarnie. Przy 400-morgowej plantacji wikliny na Bożym Darze nad Wisłą powstała w 1902 r. fabryka koszyków. Surowiec drzewny (1600 morgów)przetwarzany był w tartakach, stolarniach gdzie wyrabiano gont, parkiety, boazerię meble. W Kluczkowicach prowadził gospodarstwa rybne. Hodowano tam karpie, liny, szczupaki, karasie. Jan Kleniewski zainicjował akcję budowy wałów przeciwpowodziowych. Za jego staraniem region Opola Lubelskiego otrzymał podczas pierwszej wojny światowej, linię kolejki wąskotorowej Zagłoba - Nałęczów, z odnogą z Karczmisk do Opola, o łącznej długości 35 km długości, co znacznie polepszyło warunki komunikacyjne rejonu.

Świadomie i nowocześnie prowadzona działalność gospodarcza i rolnicza Jana Kleniewskiego spowodowała, że jego majątek należał do najlepszych na Lubelszczyźnie pod względem uprawy i rangi przemysłu, jednak oprócz działalności gospodarczej, Kleniewscy zajmowali się także na szeroką skalę działalnością społeczną. Szczególne zasługi w tej dziedzinie położyła żona Jana Kleniewskiego, Maria z Jarocińskich.

Jan Kleniewski dzięki pracowitości, gospodarności doprowadził swój majątek do rozkwitu i znacznie go pomnożył. Jako ziemianin, przemysłowiec i społecznik sprawdził się w każdej z tych ról.

Źródło: opolelubelskie.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Stary Rynek
24-300 Opole Lubelskie
place
51.147586, 21.966659Skopiowano do schowka
N51º8'51.31", E21º57'59.972"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.