Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu Lubelskim

Nr w rejestrze zabytków:
A/152 z dnia 16.01.1967
Data powstania obiektu: 1664-1675 r.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Opole Lubelskie archidiecezji lubelskiej.

Świątynia została zbudowana w latach 1664-1675 i ufundowana przez miejscowego proboszcza księdza Piotra Dobielowicza. W XVIII wieku rodziny Tarłów ufundowała wykończenie kościoła, dobudowanie naw bocznych i położenie polichromii. Kościół został wzniesiony w stylu lubelskiej architektury cechowej, na pograniczu późnego manieryzmu i wczesnego baroku. Obejścia i wystrój wnętrza są w stylu późnobarokowym. W głównym ołtarzu, wykonanym około 1740 roku zapewne w warsztacie będącym własnością książąt Czartoryskich jest umieszczony obraz Maryi Niepokalanej z Dzieciątkiem Jezus namalowany przez Antoniego Dembickiego w 1745 roku. W nawie głównej jest umieszczonych osiem bocznych ołtarzy z XVII wieku mieszczących obrazy namalowane przez Szymona Czechowicza. Są to św. Józefa Kalasanty, św. Antoni Padewski, św. Walenty, św. Barbara, św. Anna, św. Józef z Dzieciątkiem, św. Klemens i św. Elżbieta. Kaplica północna pod wezwaniem Świętego Krzyża posiada obrazy na ścianach związane z apoteozą Krzyża Świętego, w lunetach prezbiterium znajdują się malowidła przedstawiające sceny ze Starego Testamentu. W kaplicy południowej, pod wezwaniem Matki Boskiej są umieszczone malowidła wykonane przez Józefa Meyera z około 1757 roku.

W latach 1743-1864 kościół należał do zakonu pijarów. Od tego czasu świątynia należy do księży diecezjalnych.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Popijarska 2
24-300 Opole Lubelskie
place
51.146508, 21.968364Skopiowano do schowka
N51º8'47.429", E21º58'6.11"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.