Zespół wodociągów miejskich w Opolu

Nr w rejestrze zabytków:
2076/82 z 3.06.1982
Data powstania obiektu: 1892-1896 r.

Zakład wodociągowy zlokalizowany jest na pn.-wsch. miasta. Zajmuje teren ograniczony ulicami: Oleską, Ogrodową oraz Wodociągową. Od wsch. graniczy z nowym osiedlem mieszkaniowym. Najstarsze obiekty historycznego założenia (m.in. przepompownia, wieża ciśnień i kotłownia oraz budynek administracyjny) pochodzą z lat 90. XIX w. i zachowały się w niemal niezmienionym stanie. Wszystkie budynki są murowane z cegły i nieotynkowane, o elewacjach zdobionych ceramicznym detalem architektonicznym.

Dominantę założenia stanowi wieża ciśnień położona w pn.-zach. części kompleksu. Została ona założona na planie koła z wysokim trzonem i stanowiącym zwieńczenie cylindrycznym zbiornikiem wodnym wspartym na ceglanych konsolach. Zbiornik nakryto stożkowym dachem i zwieńczono czterema ceglanymi szczycikami. Elewacje wieży artykułowane niewielkimi otworami okiennymi i gzymsami w formie pierścieni. W partii przyziemia znajduje się pseudoportal ze schodkowym naczółkiem w formie krenelaża, w którym jest kartusz z datą 1896.

Na wsch. od wieży znajduje się, zagłębiony w ziemię, zbiornik ziemny wody i filtr powolny, który zawierał złoże piaskowo-filtracyjne. Jest to budynek założony na planie prostokąta, przykryty ziemia z widoczną jedynie elewacją zach., w której znajduje się wejście.

Na pd. wsch. od wieży ciśnień znajduje się jednokondygnacyjny, założony na planie prostokąta budynek przepompowni. Jego ceglane elewacje zrytmizowane są, wspartymi na pilastrach, arkadami o łuku odcinkowym z kluczem w zwieńczeniu. Ściany zwieńczone są gzymsem koronującym (analogicznym jak w wieży). Od wsch. przylega do niego jednokondygnacyjny, wzniesiony na planie prostokąta budynek kotłowni z wysokim ceglanym kominem.

W pd. części założenia znajdują się budynki: administracyjny (jednokondygnacyjny, na planie wydłużonego prostokąta, wielokrotnie przybudowywany) i studni (wzniesiony na rzucie prostokąta, z jednoprzestrzennym wnętrzem i elewacjami w górnej partii dekorowanymi ceglanym fryzem).

Obiekt dostępny dla zwiedzających z zewnątrz. Zwiedzanie wieży ciśnień możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

Źródło: zabytek.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Oleska 66
46-020 Opole
place
50.675474, 17.934994Skopiowano do schowka
N50º40'31.706", E17º56'5.978"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Zabytek techniki
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków techniki.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.