Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Orzeszu

Data powstania obiektu: 1930 r.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Orzesze archidiecezji katowickiej.

Prace budowlane zostały rozpoczęte po uzyskaniu pomocy finansowej od Dyrekcji Dóbr hrabiego Thiele-Wincklera, kurii biskupiej, starostwa pszczyńskiego oraz urzędu wojewódzkiego.

Świątynia została zaprojektowana przez Teofila Wygacza z Orzesza. Prace budowlane trwały cztery lata. Kościół wzniesiony w stylu neoromańskim został poświęcony w dniu 14 grudnia 1930 roku przez księdza Aleksandra Skowrońskiego z Mikołowa. Pierwotnie w świątyni znajdowały się jeden główny ołtarz i dwa boczne. W ołtarzu głównym został umieszczony obraz namalowany przez Jana Wałacha, na którym jest przedstawiona scena Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W oknach zostały wprawione witraże przedstawiające św. Wawrzyńca i św. Katarzynę. Zostały także kupione dwa dzwony kościelne odlane w ludwisarni Szwabe w Białej noszące wezwania św. Józefa i Najświętszego Serca Pana Jezusa. W czasie II wojny światowej kościół został uszkodzony i w 1945 roku rozpoczęto prace remontowane. Świątynia została konsekrowana w dniu 7 maja 1960 roku przez księdza biskupa Herberta Bednorza.

Kościół został gruntownie wyremontowany w połowie lat 90. XX wieku. Została wtedy wymieniona posadzka na marmurową, a dach został pokryty dachówką. Autorami obecnego wystroju świątyni są Edmund Czarnecki i Karol Gierlotka.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Świętego Wawrzyńca 2
43-180 Orzesze
place
50.144738, 18.777298Skopiowano do schowka
N50º8'41.057", E18º46'38.273"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki