Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Orzeszu

Data powstania obiektu: 1934-1936 r.
Opis

Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Orzeszu – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Orzeszu, w dzielnicy Jaśkowice. Parafia należy do dekanatu Orzesze i archidiecezji katowickiej.

W kościele znajduje się ołtarz główny z figurą Jana Chrzciciela i historią jego życia oraz dwa ołtarze poboczne św. Barbary i św. Katarzyny. Parafianie ufundowali również dzwony nazwane: Jan Chrzciciel, Maria Panna, Barbara, Katarzyna. Do parafii w Jaśkowicach należy również pobliska wieś Rybówka położona za lasem, przez którą przebiega granica gminy i powiatu.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Już na początku lat 30. XX w. mieszkańcy Jaśkowic zaczęli starać się w katowickiej Kurii Biskupiej o zmianę przynależności parafialnej. Jednym z orędowników utworzenia samodzielnej parafii był proboszcz dębieński ks. Teofil Kocurek.

31 sierpnia 1932 r. zakupiono ziemię pod budowę nowego kościoła, który ukończono w 1936 r. 9 września 1934 r. wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowego kościoła. Kamień węgielny pod nowobudujący się kościół został poświęcony przez ks. Biskupa Sufragana Teofila Bromboszcza. Od roku 1934 r. parafia funkcjonowała jako częściowo uzależniona od parafii dębieńskiej. Od 1958 r. istnieje samodzielna parafia.

14 stycznia 2013 r. o godzinie 22.00, kościół parafialny stanął w płomieniach. Spłonął praktycznie cały dach. Część stropu - nad prezbiterium - spadła. Reszta, choć zamoczona została uratowana. Od płomieni udało się uchronić wieżę. Z kościoła udało się wynieść wszystko co najcenniejsze.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Wolności 20
43-183 Orzesze
place
50.143006, 18.747681Skopiowano do schowka
N50º8'34.822", E18º44'51.652"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki