Krzyż - Boża Męka
Postument: Podstawa jednoelementowa, na podwyższonej stopce. Na froncie podstawy prostokątna płycina wypełniona tablicą fundacyjną zdobioną w narożnikach liśćmi: Fundatorzi Upraszajom o nabożny Ojczenasz i Zdrowaś Marya za Dusze zmarłych. R. I. P. 1887
. Na tylnej ścianie podstawy nazwiska fundatorów: K. Valentin i Zuzanna Wieczorek
. Cokół oddzielony od podstawy płytą zwężającą się łukowo ku górze. Cokół wysmukły, z wnęką o zwieńczeniu łukowym z wyciętymi narożnikami. W górze cokół obwiedziony listwą. Krawędzie cokołu i podstawy zdobione żebrowaniem. Cokół zwieńczony wysokim gzymsem z głębokimi wygięciami, z potrójnym profilem.
Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na skośnej podstawce i kielichowym stopniu zakończonym gałką. Maria z lekko przechyloną głową i dłońmi splecionymi na piersiach.
Krzyż: Brak pierwotnego krzyża. Zachowała się masywna, sześcienna podstawa na stopce. Na niej kowadełkowa stopka krzyża. Obecnie ustawiono mały krzyż o długich ramionach zakończonych strzałkowo. Na krzyżu mała, metalowa figurka Chrystusa i takiż kartusz INRI, poziomy, z rozdwojonymi końcami.
Otoczenie: Krzyż stoi pośrodku głównej, wybrukowanej alei cmentarnej, przy kościele pw. św. Piotra i Pawła.
Źródło: przydrozne.eu