Krzyż - Boża Męka (ul. Długosza)
Postument: Podstawa jednoelementowa, na dwuwarstwowej stopce. Środkowa część podstawy lekko wysunięta do przodu. Prostokątna płytka i rama na froncie podstawy, tworzą rodzaj postumentu dla figury na cokole. W ramce ozdobna data 1823. Na płytce wyryta data (renowacji?) 1868. Na podstawie cienka płyta zwężająca się łukiem ku cokołowi. Cokół niski i szeroki, zdobiony po bokach podwójnymi wolutami. Gzyms cokołu wielowarstwowy, od góry daszkowy. Dolne warstwy gzymsu esowato profilowane, z wyciętymi narożnikami.
Figury: Na cokole, oparta na prostym stopniu, płaskorzeźbiona figura Matki Bożej. Maria w wyraźnym kontrapoście, z przechyloną głową i rękami skrzyżowanymi na piersiach.
Krzyż: Krzyż na masywnej, trójelementowej, schodkowej podstawie. Dolny element podstawy wysoki, zdobiony rzędem podłużnych wgłębień. Krzyż szeroki, z prostym zakończeniem ramion. Kamienna figura Chrystusa płaskorzeźbiona, z otwartymi dłońmi. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, na szczycie krzyża, falowany.
Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku, naprzeciwko głównego wejścia do kościoła pw. św. Piotra i Pawła, odwrócony w stronę ulicy. Podniesiony na warstwie bloczków.
Źródło: przydrozne.eu