Tablica pamięci księdza Franciszka Siekierskiego

Opis

Tablica pamięci księdza Franciszka Siekierskiego na kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Paczkowie.

Historia

Ks. Franciszek Siekierski to postać silnie związana z Paczkowem. Urodził się 9 lutego 1907 roku w miejscowości Kolbuszowa, w obecnym województwie podkarpackim. Tam uczęszczał do gimnazjum, zdając egzamin maturalny w 1926 roku. Studia filozoficzno-teologiczne odbył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. 26 czerwca 1932 roku przyjął święcenia kapłańskie; w następnych latach pracował w parafiach diecezji lwowskiej jako wikariusz proboszcza. Rok przed wybuchem II Wojny Światowej został mianowany kapelanem Wojska Polskiego w stopniu kapitana.

Po wybuchu wojny ks. Franciszek był więziony przez NKWD we Lwowie, a po wyjeździe do Generalnego Gubernatorstwa aresztowany i internowany przez Gestapo w więzieniu na Montelupich w Krakowie.

Wojna nie oszczędziła także rodziny księdza. Rodzice oraz siostry zostały zesłane do Kazachstanu. Brat Władysław, również ksiądz, zginął tragicznie zamordowany przez ukraińskich powstańców w 1944 roku. Z zesłania nie wrócił ojciec księdza, Edmund. Spoczywa w Semeju, w północno-wschodnim Kazachstanie (dawny Semipałatyńsk).

Podczas uroczystości 50-lecia kapłaństwa, które ksiądz Franciszek obchodził w 1982 roku jako proboszcz parafii Św. Jana Ewangelisty w Paczkowie, biskup wyróżnił go tytułem radcy duchownego ad honorem. Na mszę jubileuszową przybyli licznie goście, duchowieństwo oraz mieszkańcy.

Pierwszy powojenny proboszcz parafii Św. Jana Ewangelisty w Paczkowie na emeryturę przeszedł w wieku 70 lat - na własną prośbę - z powodu pogarszającego się stanu zdrowia. Ostatnie lata ksiądz Siekierski spędził w Nowym Sączu.

Został pochowany 25 lipca 1996 roku w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Paczkowie. Obrzędom pogrzebowym księdza przewodniczył opolski biskup pomocniczy Jan Kopiec.

Źródło: paczkow.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Kościelna 13
48-370 Paczków
place
50.463153, 17.006643Skopiowano do schowka
N50º27'47.351", E17º0'23.915"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.