Drewniany Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Palowicach
563/66 z 05.02.1966
Palowice to stara wieś leżąca w powiecie rybnickim i wzmiankowana już w 1308 r., w dokumencie księcia raciborskiego. Przed wiekami przez miejscowość przebiegał ważny szlak handlowy na Morawy. Interesującym obiektem, leżącym na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, jest kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Świątynia ta pochodzi z miejscowości Leszczyny, skąd do Palowic została przeniesiona w 1981 r.
Budowę kościoła rozpoczęto w Leszczynach w latach 1594-95. Prace zakończyły się wzniesieniem w 1606 r. wieży przez cieślę Jana Ożgę. Była to zresztą druga tamtejsza świątynia. Warto wspomnieć, iż poprzedniczka budowli nosiła wezwanie św. Bartłomieja. W materiałach wizytacyjnych nowego kościoła, sporządzonych w roku 1679, czytamy natomiast, iż jest on poświęcony Najświętszej Trójcy. W Leszczynach kościół stał opuszczony od czasów międzywojennych. W roku 1981 został przeniesiony do Palowic. Budowla ma konstrukcję zrębową i jest orientowana. Na plan kościoła składają się: nawa na planie kwadratu oraz niższe i węższe prezbiterium, do którego przylega zakrystia. Kościół otaczają soboty. Nad dachem nawy wznosi się sygnaturka. Dachy oraz soboty pokryte zostały gontem. Luźno dostawiona do budowli wieża dzwonna wraz hełmem i ścianami również posiada pokrycie gontowe. We wnętrzu budowli znajduje się manierystyczny, XVII-wieczny ołtarz posiadający barokową ornamentykę. Umieszczono w nim obraz Trójcy Świętej z 1898 r. oraz rzeźby świętych: Bartłomieja, Piotra i Pawła oraz Michała Archanioła. Na XVII-wiecznej, bogato zdobionej ambonie, znajdują się malowidła przedstawiające Ojców Kościoła. Wyposażenie świątyni uzupełniają ponadto ludowe rzeźby współczesne, autorstwa miejscowego rzeźbiarza, Alfreda Buchty.
Źródło: slaskie.travel
Palowice od początku swego istnienia związane były z Woszczycami. Po zakończeniu II wojny światowej zaczęto w Palowicach, początkowo nieregularnie, sprawować nabożeństwa w przydrożnej kaplicy pw. św. Jana Nepomucena. Starania o kościół rozpoczął proboszcz woszczycki ks. Ludwik Pitas, jednak dopiero w latach 80. ubiegłego wieku ks. wikary Alfred Szkróbka uzyskał zgodę na przeniesienie drewnianej świątyni pw. Trójcy Przenajświętszej z Leszczyn, stając się równocześnie jej pierwszym budowniczym. 14 września 1980 r. dokonano poświęcenia miejsca, na którym miał stanąć zabytkowy kościół.
Wiosną 1981 r. ruszyły prace rozbiórkowe w Leszczynach. 18 maja grupa cieśli z Orawy rozpoczęła natomiast rekonstrukcję świątyni w Palowicach, która trwała w sumie pięć miesięcy. Najpierw przeprowadzono prace ciesielskie pod okiem cieśli z Orawy, a później dokonano rekonstrukcji wieży. Następnie zbudowano zakrystię oraz zajęto się wyposażaniem kościoła. 21 października 1981 r. kościół na nowym miejscu poświęcił ks. biskup Herbert Bednorz. Równocześnie została erygowana parafia pw. Trójcy Przenajświętszej, a jej proboszczem został Reinhard Schittko.
Obok kościoła wzniesiono budynek probostwa, w 1996 r. powstał parking, a rok później zbudowano stylizowaną dzwonnicę z trzema dzwonami i kapliczką szafkową. W latach 2000–2004 powstał Dom Parafialny, w którym znajduje się biblioteka, salki katechetyczne i sala gościnna z zapleczem.
Źródło: peuk.fiiz.pl