Kaplica św. Jana Nepomucena w Palowicach

Data powstania obiektu: 1920 r.

W centrum wsi Palowice, obok palowickiego dworu znajduje się kaplica położona na skraju dawnego parku dworskiego. Została wybudowana w miejscu wcześniejszej kaplicy z ok. 1720 roku, na gruntach ówczesnej właścicielki Palowic - Teresy Promnic ( Promnitz ), a została rozebrana w 1916 roku. Obecną wybudowano w 1920 roku.

Jest to budowla murowana, otynkowana, wybudowana na planie prostokąta. Stoi w dość ciekawym otoczeniu, bo wśród starodrzewia rosnącego w dawnym przydworskim parku krajobrazowym. W elewacji frontowej widać po bokach, na rogach ściany, „coś” w rodzaju pilastrów, zakończonych sterczynami z cegły, nieotynkowanych. W ścianie szczytowej widoczne są bruzdy, może pierwotnie przeznaczone na figury świętych. Ściana szczytowa u dołu zakończona jest „opaską” stylizowaną na prosty fryz ceglany.

Kaplica przekryta jest dachem dwupołaciowym, pokrytym czerwoną dachówką ceramiczną typu karpiówka. Na kalenicy umieszczona jest wieżyczka na sygnaturkę, w której wisi dzwon ze starego drewnianego kościoła pw. Wszystkich Świętych (dziś w orzeskiej dzielnicy) w Woszczycach, który został rozebrany w 1880 roku. Dzwon został opatrzony napisem: „V.F.S.V.T, Anno 1798 ''.

Wewnątrz kaplicy znajdują się figury m.in.: św. Franciszka, z podniesionym krzyżem i księgą w ręku (po prawej stronie), po obu stronach figury św. Teresy. Na małym ołtarzu stoi figura św. Jana Nepomucena w otoczeniu kwiatów, figury Matki Boskiej i Chrystusa, a wszystko to wygląda, jakby odprawiał mszę. Na tylnej ścianie we wnętrzu wiszą obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej i (chyba) Ostrobramskiej.

Kaplicę wyremontowano w roku 1998. Od roku 1980 rozpoczęto tu odprawianie coniedzielnych mszy świętych, co wymusiło na władzach kościelnych utworzenie samodzielnej parafii w Palowicach.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

Wiejska
44-246 Palowice
place
50.099136, 18.725484Skopiowano do schowka
N50º5'56.89", E18º43'31.742"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny