Jaskinia Żabia
Jaskinia Żabia znajduje się nieopodal muru skalnego „Biblioteki” w Podlesicach, jednej z ciekawszych formacji skalnych Jury Środkowej. Odkryta została w 1944 r. podczas wydobywania kalcytu przez mieszkańców Podlesic. Wysokość otworu znajduje się na 406 m n.p.m.
Jaskinia ma formę studni o głębokości 11 m i długości korytarzy 59 m. Przy podchodzeniu do jej wylotu niezbędne jest zachowanie daleko idącej ostrożności. Zwiedzanie jaskini możliwe jest wyłącznie ze sprzętem speleologicznym. Konieczna jest umiejętność zjazdu i wychodzenia po linie.
Z powierzchni schodzimy na dno 11-metrowego komina. Na dnie zaczyna się wąski, dalej rozszerzający się, przeważnie naturalny korytarz o długości 25 m zawierający miejscami ciekawe nacieki. Jaskinia ma charakter obszernej studni, przedzielonej mostami. Zwiedzanie najniższych partii, po dużych opadach deszczu lub po roztopach wiosennych, jest trudne ze względu na to iż dno jaskini staje się bagniste.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Jaskinia Żabia nazwę swoja wzięła od zamieszkujących jej dno wielkich ropuch.
Stanowi ciekawe miejsce archeologiczne ze względu na znalezione tam plejstoceńskie brekcje kostne. Tworzą ją bryły kalcytu, wapienia i gliny, w której można znaleźć szczątki kostne. Prace badawcze nad nimi prowadził Zakład Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Źródło: peuk.fiiz.pl