Wędrówka po Górze Zborów
Zaktualizowano 6 dni temuTrasa piesza po Górze Zborów, to dość łatwa i przyjemna wycieczka po ostańcach i jaskiniach jurajskich. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, ale niestety nie nadaje się na przejście z wózkami dziecięcymi. Trasa wiedzie pomiędzy bardzo licznymi skałami, gdzie chętnie uprawiana jest wspinaczka skalna.
Bezleśny wierzchołek, zakończony zbudowaną podczas okupacji hitlerowskiej wieżyczką triangulacyjną, jest znakomitym punktem widokowym (najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim – 462 m n.p.m.). Procesy krasowe ukształtowały liczne wapienne ostańce, jaskinie i leje krasowe. Całość trasy przebiega przez teren Rezerwatu przyrody „Góra Zborów”, gdzie znajduje się m.in. zamknięty obecnie kamieniołom, w którym pracowali przymusowi robotnicy III Rzeszy. Historycznie teren rezerwatu był również miejscem potyczek pomiędzy niemiecką żandarmerią, a oddziałami Armii Ludowej oraz Batalionów Chłopskich.
Po drodze będziemy mieli okazję zwiedzić (za opłatą) Jaskinię Głęboką i przebrnąć przez przygotowaną tam podziemną trasę turystyczną. Warto sprawdzić dokładne godziny dostępności tego obiektu, gdyż czynny jest on sezonowo zazwyczaj od połowy kwietnia do końca października. Bilety do jaskini można zakupić tylko w budynku Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury.
Ponadto przy Górze Zborów utworzono Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, gdzie w sezonie udostępniane są dla turystów: interdyscyplinarna ekspozycja (m.in. trójwymiarowa, interaktywna makieta okolicy Góry Zborów) oraz multimedialna sala konferencyjna, w której prezentowane są filmy edukacyjne i prelekcje, organizowane warsztaty. Ośrodek oferuje także sprzedaż wydawnictw regionalnych, pamiątek i kuchnię regionalną.
Charakterystyka trasy:
- długość trasy: ok. 3,5 km;
- czas: ok. 2-3 h;
- dostępność: 24h/7;
- rodzaj trasy: piesza;
- trudność trasy: łatwa;
- rodzaj drogi: polna/leśna;
- wzniesienia: 158 m;
- zejścia: 156 m;
- dojazd samochodem: tak;
- parking: bezpłatny;
- opłaty za wstęp lub zwiedzanie: tak (Rezerwat "Góra Zborów", Jaskinia Głęboka);
- toaleta na trasie: nie;
- gastronomia na trasie: nie;
- miejsca na piknik lub odpoczynek: nie;
- trasa dla wózków dziecięcych: nie;
- trasa w słońcu i w cieniu;
- polecany termin odwiedzenia: dowolny (warto przyjechać o wczesnej porze, aby znaleźć wolne miejsce do zaparkowania);
- przydatne wyposażenie: wygodne (sportowe) obuwie, latarka.
Dojazd:
Do bezpłatnego parkingu przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach oczywiście najdogodniej dojechać własnym samochodem. Szczególnie warto dotrzeć na miejsce o w miarę wczesnej porze (szczególnie w weekendy i dni wolne), gdyż parking szybko potrafi się zapełnić samochodami.
Przy wspomnianym parkingu nie ma niestety przystanku autobusowego, więc dotarcie w to miejsce autobusem jest utrudnione. Jednak istnieje taka możliwość przy skorzystaniu z komunikacji publicznej z Zawiercia do centrum Podlesic, skąd około 1,2 km musimy pokonać pieszo wzdłuż drogi wojewódzkiej 792 do parkingu przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. Wzdłuż całej tej trasy (DW 792) dostępny jest ciąg pieszo-rowerowy, więc przejście z dziećmi jest jak najbardziej możliwe i bezpieczne.
Opis trasy:
Trasę rozpoczynamy z parkingu przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach. W sezonie możemy zwiedzić przygotowane tu ekspozycje (m.in. trójwymiarową, interaktywną makietę okolicy Góry Zborów) oraz obejrzeć prezentowane filmy edukacyjne i prelekcje. Ośrodek oferuje także sprzedaż wydawnictw regionalnych, pamiątek i kuchnię regionalną. Jeśli zamierzamy zwiedzać Jaskinię Głęboką, to tutaj należy zakupić bilety, ponadto należy zakupić bilety za wstęp do Rezerwatu przyrody „Góra Zborów”, po którego terenie będzie prowadzić cała nasza trasa.
Fot. Rezerwat przyrody "Góra Zborów".
Ruszamy na czarny szlak, który odnajdziemy po drugiej stronie drogi DW 792, wkraczając jednocześnie na teren Lapidarium w Podlesicach, gdzie na otwartej przestrzeni utworzono ogólnodostępną wystawę typowych skał z obszaru Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej.
Około 250 m od głównej drogi odnajdziemy skałę zwaną Dwoistą Basztą, u podnóża której znajduje się wejście do Jaskini Głębokiej oraz zadaszone wiaty odpoczynkowe. Do lat 50. XX wieku był tutaj uruchomiony przez Niemców Kamieniołom na Górze Zborów, w którym wydobywano wapienie. W Jaskini Głębokiej w dwóch miejscach eksploatowano także szpat. Przed wojną wydobywano go w tzw. Leju Szpatowców. Obecnie przez wyrobisko to wchodzi się do jaskini. Po wojnie wydobywano szpat w Komorze Południowej, a do dzisiaj widoczne są ślady działalności górników: otwory po wierceniach, kawałki połamanych nacieków i brył kalcytu. Obok Dwoistej Baszty znajdują się Krucze Skały, cieszące się zainteresowaniem wspinaczy skalnych, a w szczególności najbardziej okazała Skała Kruk.
Fot. Jaskinia Głęboka w Podlesicach.
Po zwiedzeniu jaskini ruszamy dalej czarnym szlakiem i po ok. 550 m skręcamy nieoznakowaną ścieżką w lewo. Po ok. 100 metrach z prawej strony będziemy mijać Skałę Brzuszki Buddy, a kawałek dalej Skałę Kazerma, pod którą znajduje się otwór Jaskini Berkowej (raczej niedostępna do zwiedzania, gdyż jest bardzo ciasna). Obchodzimy dookoła Skałę Kazermę i niejako wracamy nieoznakowaną ścieżką, jednak tym razem z drugiej strony Skały Brzuszki Buddy. W rejonie tym często można spotkać osoby uprawiające wspinaczkę skalną. Kierujemy się na południe i po ok. 150 m powinniśmy natrafić na oznakowany szlak czerwony, który łączy się po chwili ze szlakiem zielonym.
Fot. Skała "Sówka" na Górze Zborów.
Wędrując dalej zgodnie z tym jak prowadzi nas szlak zielony/czerwony, po 150 m mijamy z prawej strony Skałę Blocheńską i położoną tuż za nią Skałę Rygiel. Zaledwie 50 m dalej z lewej strony widzimy charakterystyczną Skałę Sówka i skręcamy za nią w lewo opuszczając oznakowany szlak. Przechodzimy przez bardzo urokliwe miejsce pośród ostańców Chomicza Skała i Wielbłąd - docieramy na szczyt Góry Zborów (462 m n.p.m.).
Fot. Widok z Góry Zborów.
Góra Zborów stanowi jeden z ciekawszych punktów widokowych na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Przy dobrej pogodzie roztacza się stąd panorama na jurajski krajobraz, w tym pobliski Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice czy Mirów. Okolica obfituje w bardzo liczne ostańce skalne, które przypominają sylwetki zwierząt i ludzi, z czego wynikają ich nazwy. Najciekawszy widok z Góry Zborów prezentuje się w kierunku południowym na niezalesioną część wzgórza, gdzie również odnajdziemy wiele ostańców o interesujących nazwach jak chociażby Sfinks czy Skała z Sosną.
Schodzimy ze wzgórza w kierunku północno-zachodnim, aby ponownie odnaleźć w dole szlak zielony/czerwony, którym przejdziemy pomiędzy wysokimi skałami, aby znaleźć się na południowym zboczu Góry Zborów. W tym miejscu odnajdziemy Schronisko Kazamar w Cyrku oraz podziwiać możemy liczne ostańce skalne o takich nazwach jak m.in. Turnia nad Kaskadami, Biała Baszta i Młynarze, które są popularne wśród entuzjastów wspinaczki skałkowej.
Fot. Schronisko Kazamar na Górze Zborów.
Ruszamy dalej szlakiem zielonym/czerwonym, z lewej strony mijając kolejne skały: Chomiczą Długą Grań oraz Dolną Basztę. Po ok. 200 metrach szlak skręca w prawo i kawałek dalej z prawej strony odnajdziemy zawieszoną na skalę tablicę upamiętniającą miejsce, w którym oddział partyzantów Armii Ludowej i Batalionów Chłopskich, pod dowództwem "Wiary" stoczył zwycięską walkę z wojskiem hitlerowskim w dniu 6 sierpnia 1944 roku.
Fot. Tablica upamiętniająca żołnierzy AL i BCH w Podlesicach.
Idziemy dalej szlakiem po 150 metrach przekraczamy główną drogę (DW 792) i trzymając się oznakowań szlaku zielonego pokonujemy niecałe 400 m, aby skręcić w prawo w nieoznakowaną ścieżkę prowadzącą pod górę. Około 65 m od szlaku możemy odnaleźć w trudno widocznym zagłębieniu Jaskinię Sulmową, która ze względu na niewielkie wejście dostępna jest tylko dla grotołazów.
Ruszamy dalej na północ starając się odnaleźć nieoznakowana ścieżkę, która po niecałych 200 metrach doprowadzi nas do kolejnej Jaskini Żabiej, która ma formę studni o głębokości 11 m i długości korytarzy 59 m. Przy podchodzeniu do jej wylotu niezbędne jest zachowanie daleko idącej ostrożności. Zwiedzanie jaskini możliwe jest wyłącznie ze sprzętem speleologicznym, konieczna jest umiejętność zjazdu i wychodzenia po linie.
Fot. Jaskinia Żabia w Podlesicach.
Za Jaskinią Żabią schodzimy nieco w dół, z lewej strony podziwiając coraz bardziej widoczne ściany muru skalnego „Biblioteki” w Podlesicach, jednej z ciekawszych formacji skalnych Jury Środkowej. Gdy już zwiedzimy „Bibliotekę”, wracamy się ścieżką w kierunku północnym i po niecałych 300 metrach powinniśmy zobaczyć Turnię Motocyklistów, zwaną także Wilczym Kamieniem. To bardzo urokliwy, pojedynczy ostaniec znajdujący się przy niewielkiej polance, który ma wysokość 12-15 m i z jednej strony posiada duże przewieszenie.
Fot. Turnia Motocyklistów w Podlesicach.
To już ostatnia atrakcja na naszej trasie, a gdy pójdziemy wydeptaną ścieżką w dół w kierunku zachodnim, to po ok. 170 metrach dotrzemy na parking, z którego rozpoczynaliśmy naszą wyprawę.
Atrakcje na trasie:
Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury
Centrum to kompleks zlokalizowany na obszarze o unikatowych wartościach przyrodniczych, w sąsiedztwie wapiennych wzgórz zwieńczonych ostańcami skalnymi, w tym najwyższego – Góry Zborów, stanowiącej fragment utworzonego w połowie XX w. rezerwatu przyrody nieożywionej. Zastosowane tutaj nowatorskie zabiegi ochrony czynnej, zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, godzą interesy przyrody z potrzebami odwiedzających...
Lapidarium w Podlesicach
Lapidarium – wystawa typowych skał z obszaru Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej Dominującą rolę w budowie geologicznej Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej odgrywają wapienie jury górnej. Na powierzchni tworzą one malownicze formy skalne, a niemal na całym omawianym terenie występują w podłożu pod niezbyt grubą pokrywą osadów młodszych, głównie czwartorzędowych. Wapienie te tworzą kompleks, którego masymalna miąższość...
Dwoista Baszta (Podlesice)
Dwoista Baszta, Dwoista Turnia – skała u zachodniego podnóża Góry Zborów na Wyżynie Częstochowskiej, w obrębie wsi Kroczyce w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. U jej podnóża znajduje się wejście do Jaskini Głębokiej. Od południowej strony Dwoista Baszta sąsiaduje z Kruczymi Skałami. Wszystkie te obiekty znajdują się w...
Jaskinia Głęboka w Podlesicach
Jaskinia Głęboka znajduje się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej niedaleko wsi Podlesice przy drodze wojewódzkiej nr 792 pomiędzy miejscowościami Żarki i Kroczyce. Jest to jedyna jaskinia w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej udostępniona do turystycznego zwiedzania. Zwiedzanie jaskini z przewodnikiem. Bilety wstępu do jaskini i do rezerwatu sprzedaje kasa w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego...
Krucze Skały (Podlesice)
Krucze Skały – skały u zachodniego podnóża Góry Zborów na Wyżynie Częstochowskiej, w obrębie wsi Podlesice w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Mają równoleżnikowy przebieg i sąsiadują z ustawioną poprzecznie do nich (południkowo) Dwoistą Basztą, u podnóża której znajduje się wejście do Jaskini Głębokiej. Zbudowane z wapienia Krucze Skały...
Skała Kruk (Podlesice)
Kruk – skała w obrębie Kruczych Skał na Górze Zborów w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce, we wsi Podlesice. Pod względem geograficznym znajduje się na Wyżynie Mirowsko-Olsztyńskiej, będącej częścią Wyżyny Częstochowskiej w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Skała Kruk znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody Góra Zborów, na jego północno-zachodnim krańcu,...
Skała Brzuszki Buddy (Podlesice)
Turnia Blocheńska – skała na Górze Zborów w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Pod względem geograficznym znajduje się na Wyżynie Mirowsko-Olsztyńskiej, będącej częścią Wyżyny Częstochowskiej w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wraz ze skałą Rygiel wznosi się w lesie nad niewielką polanką po północnej stronie głównego zgrupowania skał Góry Zborów....
Jaskinia Berkowa - Południe (Podlesice)
Jaskinia Berkowa (potocznie zwana "kalesonową") Położenie: Jaskinia znajduje się w sołectwie Podlesice, góra Kołoczek Długość 54m, wysokość otworów ok. 405m n.p.m. Jaskinia trudna do zwiedzania ze względu na zaciski. Ponad trzy czwarte jej długości trzeba pokonać czołgając się. Posiada dwa otwory po przeciwnych stronach Góry Kołoczek. Źródło: kroczyce.pl ...
Skała Kazerma (Podlesice)
Kazerma – skała na wzniesieniu Kołaczyk w miejscowości Podlesice w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Wzniesienie to należy do tzw. Skał Kroczyckich i znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody Góra Zborów na Wyżynie Częstochowskiej. Kazerma znajduje się pomiędzy Brzuszkami Buddy i Wielkim Dziadem. Kazerma to skała wapienna znajdująca...
Skała Blocheńska (Podlesice)
Turnia Blocheńska – skała na Górze Zborów w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Pod względem geograficznym znajduje się na Wyżynie Mirowsko-Olsztyńskiej, będącej częścią Wyżyny Częstochowskiej w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wraz ze skałą Rygiel wznosi się w lesie nad niewielką polanką po północnej stronie głównego zgrupowania skał Góry Zborów....
Skała Rygiel (Podlesice)
Rygiel – skała na Górze Zborów w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Pod względem geograficznym znajduje się na Wyżynie Mirowsko-Olsztyńskiej, będącej częścią Wyżyny Częstochowskiej w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wraz z Turnią Blocheńską wznosi się w lesie nad niewielką polanką po północnej stronie głównego zgrupowania skał Góry Zborów. Obok...
Skała Sówka (Podlesice)
Sówka – skała na wzniesieniu Góra Zborów w miejscowości Podlesice w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Wzniesienie to należy do tzw. Skał Kroczyckich i znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody Góra Zborów na Wyżynie Częstochowskiej. Sówka to wapienna skała znajdująca się na otwartym terenie w północnej części zgrupowania...
Chomicza Skała (Podlesice)
Chomicza Skała – skała na wzniesieniu Góra Zborów w miejscowości Podlesice w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Wzniesienie to należy do tzw. Skał Kroczyckich i znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody Góra Zborów na Wyżynie Częstochowskiej. Chomicza Skała zbudowana jest z wapieni i znajduje się na otwartym terenie...
Skała Wielbłąd (Podlesice)
Wielbłąd – skała na wzniesieniu Góra Zborów w miejscowości Podlesice w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Wzniesienie to należy do tzw. Skał Kroczyckich i znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody Góra Zborów na Wyżynie Częstochowskiej. Wielbłąd to wapienna skała znajdująca się na otwartym terenie w północnej części zgrupowania...
Góra Zborów (462 m n.p.m.)
Góra Zborów (inna nazwa: Góra Berkowa) – jedno z dwóch wzgórz leżących na terenie powstałego w wyniku wywłaszczenia rodziny Welonów rezerwatu przyrody nieożywionej Góra Zborów na terenach wsi Podlesice w rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 30 sierpnia 1957 r. w sprawie uznania...
Rezerwat przyrody "Góra Zborów"
Rezerwat przyrody nieożywionej Góra Zborów został utworzony w 1957 roku. Jego głównym zadaniem jest ochrona skał wapiennych, które tworzą tutaj jedną z najbardziej malowniczych grup ostańców na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Teren rezerwatu obejmuje Górę Zborów, zwaną również Berkową Górą oraz pasmo Kołoczyk. Łącznie rezerwat zajmuje powierzchnię 45 ha. Wśród występujących tu...
Skała Sfinks (Podlesice)
Sfinks – skała na wzniesieniu Góra Zborów w miejscowości Podlesice, w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Wzniesienie to należy do tzw. Skał Kroczyckich i znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody Góra Zborów na Wyżynie Częstochowskiej. Sfinks znajduje się na południowo-wschodnim krańcu Góry Zborów, w przedłużeniu skalnego muru...
Skała z Sosną (Podlesice)
Skała z Sosną – skała na wzniesieniu Góra Zborów w miejscowości Podlesice, w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Wzniesienie to należy do tzw. Skał Kroczyckich i znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody Góra Zborów na Wyżynie Częstochowskiej. Skała z Sosną to fragment zbudowanego z wapieni skalnego muru znajdujący...
Schronisko Kazamar w Cyrku (Podlesice)
Schronisko Kazamar w Cyrku – schronisko w Górze Zborów na Wyżynie Częstochowskiej. Znajduje się w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce, w obrębie rezerwatu przyrody Góra Zborów. Znajduje się w skale Z Mysim Trawersem, powyżej Turni nad Kaskadami. Turnie te tworzą charakterystyczny cyrk skalny. Schronisko to duża komora o dwóch...
Skała Turnia nad Kaskadami (Podlesice)
Turnia nad Kaskadami – skała na Górze Zborów na Wyżynie Częstochowskiej, w obrębie wsi Podlesice w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Znajduje się w grupie wielu skał tego wzniesienia, pomiędzy skałami Młyny i Długa Grań. Zbudowane z wapieni skały Góry Zborów to jeden z bardziej popularnych rejonów wspinaczki skalnej...
Skała Biała Baszta (Podlesice)
Biała Baszta – skała na wzniesieniu Góra Zborów w miejscowości Podlesice w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Wzniesienie to należy do tzw. Skał Kroczyckich i znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody Góra Zborów na Wyżynie Częstochowskiej. Biała Baszta zbudowana jest z wapieni i znajduje się na otwartym terenie,...
Skała Młynarze (Podlesice)
Młynarze – grupa kilku skał na Górze Zborów na Wyżynie Częstochowskiej, w obrębie wsi Podlesice w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Znajduje się na zachodnim końcu zwartej grupy skał tego wzniesienia. Grupa Młynarzy to duży masyw skalny składający się z kilku skał, przez wspinaczy skalnych opisywanych jako Młynarz, Młyny,...
Chomicza Długa Grań (Podlesice)
Długa Grań – skała na Górze Zborów na Wyżynie Częstochowskiej, w obrębie wsi Podlesice w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Znajduje się w środkowej części zwartej grupy skał tego wzniesienia, pomiędzy skałami Turnia nad Kaskadami i Dolna Baszta. Zbudowane z wapieni skały Góry Zborów to jeden z bardziej popularnych...
Skała Dolna Baszta (Podlesice)
Dolna Baszta – skała na Górze Zborów na Wyżynie Częstochowskiej, w obrębie wsi Podlesice w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Znajduje się na południowym krańcu zwartej grupy skał tego wzniesienia. Zbudowane z wapieni skały Góry Zborów to jeden z bardziej popularnych rejonów wspinaczki skalnej w okolicach Podlesic. Znajdują się...
Tablica upamiętniająca żołnierzy AL i BCH w Podlesicach
Tablica upamiętniająca miejsce, w którym oddział partyzantów Armii Ludowej i Batalionów Chłopskich pod dow. "Wiary" stoczył zwycięską walkę z wojskiem hitlerowskim w dniu 6 sierpnia 1944 roku....
Jaskinia Sulmowa (Podlesice)
Jaskinia nie jest zbyt atrakcyjna, ale dla początkujących grotołazów może być miejscem treningu, szczególnie wszelkich odmian zapieraczki. Jej pionowe partie nie stanowią ekstremalnych wyzwań dla tej techniki, pokonanie ich jednak daje nowicjuszom sporo zadowolenia. Otwór jaskini położony jest w zapadlisku o głębokości 1,5 do 3m. Okolica otworu i dno zapadliska porośnięte...
Jaskinia Żabia
Jaskinia Żabia znajduje się nieopodal muru skalnego „Biblioteki” w Podlesicach, jednej z ciekawszych formacji skalnych Jury Środkowej. Odkryta została w 1944 r. podczas wydobywania kalcytu przez mieszkańców Podlesic. Wysokość otworu znajduje się na 406 m n.p.m. Jaskinia ma formę studni o głębokości 11 m i długości korytarzy 59 m. Przy podchodzeniu...
Skała Biblioteka (Podlesice)
Biblioteka – grupa skał w miejscowości Podlesice w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce na obszarze Wyżyny Częstochowskiej. Znajdują się w lesie na wzgórzu Sulmów, po południowo-zachodniej stronie drogi z Podlesic do Kotowic, w odległości około 400 m od niej. Biblioteka tworzy wydłużony i łukowato wygięty, zbudowany ze skalistych wapieni...
Skała Wilczy Kamień (Podlesice)
Wilczy Kamień, Wilcza Skała, Turnia Motocyklistów – ostaniec u zachodniego podnóża wzgórza Sulmów na Wyżynie Częstochowskiej, w obrębie wsi Podlesice w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Znajduje się po południowej stronie drogi nr 792 z Podlesic do Kotowic i jest z niej widoczny. Na mapie Geoportalu ma nazwę...