Jaskinia Głęboka w Podlesicach

Opis

Jaskinia Głęboka znajduje się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej niedaleko wsi Podlesice przy drodze wojewódzkiej nr 792 pomiędzy miejscowościami Żarki i Kroczyce. Jest to jedyna jaskinia w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej udostępniona do turystycznego zwiedzania. Zwiedzanie jaskini z przewodnikiem. Bilety wstępu do jaskini i do rezerwatu sprzedaje kasa w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury przy parkingu obok drogi nr 792 z Podlesic do Kotowic.

Wejścia do jaskini odbywają się o pełnych godzinach, chyba że wcześniej nazbiera się duża grupa turystów, wówczas przewodnik zazwyczaj oprowadza dodatkową grupę pomiędzy głównymi wejściami o pełnych godzinach.

Informacje praktyczne:
Czas zwiedzania:ok. 25 min.
Temperatura wewnątrz:ok. +6°C
Długość trasy:ok. 90 m
Sposób zwiedzania:z przewodnikiem
Dostępność:cały rok
Trudności w zwiedzaniu:brak
Oświetlenie:częściowo oświetlona elektrycznie
Zalecany ubiór:wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem

 

Jaskinia ma długość 170 m i głębokość 12,5 m. Nad wejściem do jaskini wznoszą się wapienne skały zwane Kruczymi Skałami i Dwoistą Basztą. Jaskinia znajduje się w obrębie utworzonego w 1957 r. rezerwatu przyrody Góra Zborów. Obszar jaskini to najbardziej zdewastowany rejon tego rezerwatu. Do lat 50. XX wieku był tutaj bowiem uruchomiony przez Niemców Kamieniołom na Górze Zborów, w którym wydobywano wapienie. W Jaskini Głębokiej w dwóch miejscach eksploatowano także szpat. Przed wojną wydobywano go w tzw. Leju Szpatowców. Obecnie przez wyrobisko to wchodzi się do jaskini. Po wojnie wydobywano szpat w Komorze Południowej. Do dzisiaj widoczne są ślady działalności górników: otwory po wierceniach, kawałki połamanych nacieków i brył kalcytu. W wyniku prac górników w jaskini powstały 4 otwory (pierwotnie posiadała dwa).

Prace górnicze spowodowały zmianę warunków mikroklimatycznych jaskini. Wskutek wybicia dodatkowych otworów i przecięcia głównego ciągu jaskini, jej prawie stała temperatura i duża wilgotność stały się dynamicznie zmienne w zależności od warunków zewnętrznych. Źle wpływa to na hibernujące w jaskini nietoperze i inne organizmy. Aby przywrócić stały mikroklimat jaskini zamurowano dwa otwory w dnie jaskini. Obecnie z powrotem odtwarza się stały mikroklimat. Nawet w najcieplejszych porach roku temperatura w jaskini nie przekracza 8°C.

Obok jaskini przebiega czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Jaskinia Głęboka odkryta została podczas eksploatacji wapienia - 1942 r. Służyła m.in. za skład materiałów wybuchowych dla kamieniołomu oraz składowisko gruzu. W latach 70. XX wieku została przystosowana do masowego zwiedzania przez wybudowanie betonowych schodów. W 2006 r. schody odbudowano i przedłużono, nieznacznie zmieniając ich przebieg.

Całkowita długość jaskini wynosi 175 m, przy deniwelacji ok. 17 m Szata naciekowa jest mocno zniszczona w wyniku eksploatacji kalcytu używanego jako topnik przy produkcji szkła.

Jaskinia jest pierwszą jaskinią, w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, udostępnioną turystom. Jej atutem jest łatwy dostęp i bezpieczne zejście na samo dno jaskini. Jaskinia położona jest na terenie Rezerwatu Góra Zborów.

Literatura
  1. Sieradzka-Kasprzak J., Przewodnik po Polsce. Podziemne trasy turystyczne, Wyd. Daunpol
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Podlesice 83
42-425 Podlesice
place
50.5753609, 19.5244324Skopiowano do schowka
N50º34'31.299", E19º31'27.957"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Podziemna trasa turystyczna
Miejsce/obiekt udostępniający do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Sezonowy

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji