Kaplica pw. Zstąpienia Chrystusa Pana w Prądniku Korzkiewskim
Ośrodek Rekolekcyjny imienia Sługi Bożego ks. Pawła Smolikowskiego od 1974 roku jest własnością Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego. Teren wraz z zabudowaniami był darem dla Zgromadzenia brata pustelnika - Bogumiła Adamczyka. Jest to przede wszystkim miesjce ciszy i kontemplacji Pana Boga.
W 1983 roku dzięki staraniom ówczesnego duszpasterza ks. prof. Stefana Koperka powstała kaplica pod wezwaniem "Zstąpienia Chrystusa Pana do Otchłani". Projekt wnętrza wykonał prof. Maciej Radnicki z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Krzyż w ołtarzu głównym i stacje drogi krzyżowej wymalował artysta plastyk Zbigniew Gizella. W kaplicy znajduje się ikona Matki Bożej Częstochowskiej poświęcona przez św. Jana Pawła II na Błoniach Krakowskich w 1997 roku (ostanio odniowiona). W prezbiterium jest także kopia ikony Matki Bożej Bolesnej z Sulisławic, patronki Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców.
W kaplicy szczególną część odbiera także św. Jadwiga Królowa, przez której wstawiennictwo od roku modlimy się za Ojczyznę i Pana Prezydenta. Jest także czczony św. Jan Paweł II, Matka Boża Nieustającej Pomocy i Sługa Boży ks. Paweł Smolikowski CR (1849-1926), który był gorliwym zakonnikiem, kierownikiem dusz, misjonarzem, wychowawcą, historykiem, pisarzem ascetycznym, generałem zmartwychwstańców, a dziś kandydatem na ołtarze (zobacz liknk: Smolikowski). Jest patronem ludzi gorliwej i codziennej pracy. W Prądniku istnieje także ulica jego imienia.
W 2013 roku kaplica została rozbudowana przez aktualnego duszpasterza dzięki - między innymi - ofiarności wiernych przybywających tu z różnych okolicznych miejscowości. Odnowioną i rozbudowaną kaplicę poświęcił 28 września 2013 roku ks. biskup Damian Muskus.
Na terenie Ośrodka znajduje się Droga Krzyża i Chwały (patrz link), która powstała w latch osiemdziesiątych XX wieku. Jest to 20 kapliczek ufundowanych przez poszczególnych Darczyńców, które znaczą tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Drogę tę poświęcił w 1986 roku ks. biskup Kazimierz Górny. Ostanio postawiono na kalwarii nowy krzyż (2102) i uporządkowano całe wzgórze (2015-2016)
Miejscowa wspólnota wiernych wraz z ks. prof. Stefanem Koperkiem postarała się także o dzwonnicę i ufundowanie aż trzech dzwonów w słynnej ludwisarni Felczyńskich o imionach: "Zmartwychwstanie Pańskie", "Sługa Boży Bogdan Jański" (założyciel zmartwychwstańców) i "Święta królowa Jadwiga". Dzwony zostały poświęcone w 1990 roku przez ks. biskupa Kazimierza Nycza. W ostanim czasie dzwonnica została gruntownie odnowiona.
Na terenie Ośrodka znajduje się również Grota Matki Bożej Łaskwej, a tuż obok niej, na ścianie skały Łaskawic tablica poświęcona żołnierzom Armii Krajowej, którzy w pobliskich lasach stacjonowali i jesienią 1944 roku byli uczestnikami mszy świętych polowych. Co roku, w drugą niedzielę września, sprawowana jest Msza Święta w ich inetncji.
W 2016 roku przy wjeździe na parking do Ośrodka powstała kapliczka św. Krzysztofa ze składek motocyklistów, kierowców i pewnej rodziny ze Smardzowic. Została poświęcona 25 lipca wspomnianego roku. Warto dodać, że co roku w Wielką Sobotę o godz. 12.00 przybywają do Prądnika Korzkiewskiego motocykliści na poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny.
Od 2009 roku rozpoczęły się sukcesywne prace związane z odnowieniem Ośrodka Rekolekcyjnego i Kaplicy: 2009 - nowy dach na kaplicy i wymalowanie jej wenatrz, 2010 - nowe schody do kaplicy, 2011 - odwodniono fundamenty kaplicy i obłożono wapieniem dolną cześć elewacji, wymiana okien, nowa bramma, 2012 - odnowienie dzwonnicy i groty Matki Bożej (nowa figura i budowa schodów), 2013 - rozbudowa kaplicy i pokrycie całości tynkiem silikonowym, 2015 - nowe okna "na plebanii" i pokrycie jej nowym dachem, 2016 - nowe opłotowanie Ośrodka od strony wschodniej i zachodniej, położenie tynku silikonowego na "plebanii", oraz porządkowanie parkingu, pogórza i drzewostanu.
Źródło: kaplicawpradnik.pl
Kaplica w Prądniku Korzkiewskim nosi wezwanie Zstąpienia Chrystusa Pana do Otchłani i jest miejscem kultu Sługi Bożego ks. Pawła Smolikowskiego (1846-1926), który był ascetycznym zakonnikiem i pobożnym kapłanem, wrażliwym kierownikiem dusz, doskonałym historykiem, wybitnym pisarzem i znakomitym wychowawcą młodzieży. Pracował we Włoszech, Bułgarii i w Polsce. Umarł w Krakowie, w opinii świętości. Sługa Boży Paweł jest patronem ludzi gorliwej i pokornej codziennej pracy!
Źródło: wielka-wies.pl