Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej i św. Małgorzaty w Smardzowicach
A-728 z 31.07.1998
Kościół Matki Bożej Różańcowej i św. Małgorzaty w Smardzowicach – zabytkowy rzymskokatolicki kościół położony w Smardzowicach, w gminie Skała, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim.
Kościół, cmentarz przykościelny, ogrodzenie z bramą, plebania oraz ogród plebański zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Kościół zbudowano na planie trójnawowej bazyliki z transeptem i prostokątnym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium oraz czworoboczną wieżą w fasadzie wejściowej od wschodu. Projektantem neogotyckiej – murowanej z kamienia wapiennego z elementami cegły – świątyni był prawdopodobnie architekt powiatowy Klajberg. Po obydwu stronach do prezbiterium dobudowano małe pomieszczenia, które pełnią rolę zakrystii. W latach 1975–2006 kościół został odnowiony i pomalowany. W 1959 roku zbudowano nowy wielki ołtarz z kamienia, a w jego nastawie umieszczono obraz Matki Bożej Smardzowickiej.
Wystrój i wyposażenie:
- Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem
- Obraz św. Katarzyny późnogotycki z 1524 roku (1993 r.)
- Paramenty haftowane i aplikowane z XVII i XVIII wieku
- Dzwon z 1772, odlał go ludwisarz Jerzy Ignacy Maderhoffer z Opawy.
Źródło: wikipedia.pl
Pierwszy kościół drewniany spłonął w 1570 roku. W 1571 roku Jan Cianowski, herbu Prus, właściciel Cianowic, ufundował modrzewiową, trójnawową świątynię zbudowaną w systemie więźbowo-zaskrzynieniowym. W okresie baroku dobudowano sygnaturkę, wieżę po zachodniej stronie oraz soboty.
Bp Kunicki, w protokole wizytacyjnym z 1727 roku, wymienił pięć ołtarzy: główny ku czci Wniebowzięcia NMP, po stronie epistoły św. Józefa i św. Anny, a po stronie Ewangelii św. Małgorzaty i Matki Bożej. W latach 1731–1748 przeprowadzono gruntowny remont kościoła. W 1938 roku obiekt rozebrano i przeniesiono do parafii Mostek, w gminie Gołcza.
Obecny murowany budowano w latach 1907–1918. Całkowite zakończenie prac nastąpiło w roku 1922, a wieżę dokończono w 1940. Kościół konsekrowano w 1984 roku.
Źródło: wikipedia.pl