Klasztorne Wzgórze (Kozia Góra) - 316 m n.p.m.
Kozia Góra lub Klasztorne Wzgórze (niem. Ziegen Berg) – wzniesienie o wysokości 316 m n.p.m. w polskiej części Gór Opawskich na skraju masywu Długoty w Sudetach Wschodnich.
Wzniesienie położone na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Opawskich w północno-wschodniej części Gór Opawskich, na północnej ich krawędzi, około 4,0 km na południowy zachód od centrum miejscowości Prudnik.
Niewielki kopulaste wzniesienie w o regularnej rzeźbie i ukształtowaniu oraz łagodnych zboczach z mało wyrazistym płaskim szczytem. Wznosi się w końcowym odcinku bocznego grzbietu odchodzącego od głównego pasma Gór Opawskich w kierunku północno-wschodnim będącym przedłużeniem wschodniego grzbietu Okopowej. Wzniesienie charakteryzuje się regularną rzeźbą i ukształtowaniem oraz łagodnymi zboczami ponacinanych skarpami. Wzgórze ze wszystkich stron wyraźnie wydzielają wykształcone doliny bezimiennych dopływów Prudnika. Wzniesienie zbudowane z skał osadowych pochodzenia morskiego, głównie piaskowców, szarogłazy. Zbocza wzniesienia pokrywa niewielka warstwa młodszych osadów z okresu zlodowaceń plejstoceńskich. Na wschodnim zboczu poniżej szczytu w Prudnickim Lesie znajduje się sanktuarium św Józefa. Większa część powierzchnia wzniesienia łącznie z partią szczytową porośnięta jest krzakami i zaroślami. Wzgórze co najmniej od XVIII w. było bezleśne, a tutejsze pola i łąki wchodziły w skład Lipna. Zboczami trawersują ścieżki i drogi a na szczyt prowadzi niewielka alejka. U północno-wschodniego podnóża wzniesienia, położona jest miejscowość Prudnik. Położenie wzniesienia, kształt oraz wieża widokowa czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie.
Wschodnim zboczem wzniesienia prowadzą szlaki turystyczne:
- szlak turystyczny czerwony - Głuchołazy – szczyt Przednia Kopa – szczyt Parkowa Góra – Podlesie – Jarnołtówek – szczyt Biskupia Kopa – Przełęcz pod Kopą (Mokra) – szczyt Srebrna Kopa – Przełęcz pod Zamkową Górą – Zamkowa Góra – szczyt Szyndzielowa Kopa – Pokrzywna – Wieszczyna – góra Długota – Dębowiec – góra Kobylica – Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie – góra Klasztorne Wzgórze – Prudnik;
- szlak turystyczny niebieski - Szlak Historyczny Lasu Królewskiego Miasta Prudnika.
- Poniżej wierzchołka na wysokości 310 m n.p.m. w 2009 r. wzniesiono drewnianą zadaszoną wieżę widokową o wysokości 15 m. Z najwyższego tarasu widokowego rozciąga się widok na Góry Opawskie, miasto Prudnik a przy dobrej widoczności na Górę św. Anny. Pod wieżą znajdują się stoliki z ławkami oraz na samym szczycie wzgórza mapa ze schematem szlaków turystycznych.
Źródło: wikipedia.pl
Wieża została otwarta w 2009 na dawnym poligonie wojskowym, z funduszy gminy Prudnik i dotacji Unii Europejskiej. Stoi na wysokości 316 lub 317 m n.p.m. i zapewnia panoramę masywu Biskupiej Kopy i Srebrnej Kopy. Obiekt ma 15 metrów wysokości, przy czym górny taras widokowy znajduje się na wysokości 11 metrów. Z najwyższego tarasu widokowego rozciąga się widok na Góry Opawskie, miasto Prudnik a przy dobrej widoczności na Górę św. Anny. Pod wieżą znajdują się stoliki z ławkami oraz na samym szczycie wzgórza mapa ze schematem szlaków turystycznych.
Źródło: wikipedia.pl
- Nazwa szczytu pochodzi z przeszłości, kiedy na wzniesieniu okoliczni mieszkańcy wypasali kozy.
- W przeszłości wzniesienie nosiło nazwę niem. Ziegen Berg , inne nazwy powojenne to Klasztorne Wzgórze i Klasztorna Góra, które jednak często mylono z sąsiednią Kapliczną Górą. Nazwa Kozia Góra zaczęła funkcjonować od kilkunastu laty dzięki przewodnikowi Marka Sitki, który odnalazł na starych mapach niemiecką nazwę wzniesienia, obecna nazwa Kozia Góra jest dokładnym tłumaczeniem niemieckiej nazwy.
- Wcześniej na Koziej Górze do czasu likwidacji jednostek Wojska Polskiego stacjonujących w Prudniku funkcjonował poligon garnizonowy. Na poligonie istniało ćwiczebne miasteczko "Jedlicze", w którym żołnierze ćwiczyli walkę w terenie zabudowanym.
- Atrakcją Koziej Góry jest Sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie.
- Kozia Góra jest przedłużeniem wschodniego grzbietu Okopowej.
- Na szczycie Koziej Góry (Klasztornego Wzgórza znajduje się „Zielony Krzyż Nadziei”, postawiony w 2001 roku. W krzyż wmurowany został kamień z Ogrodu Oliwnego, przywieziony z Ziemi Świętej przez jednego z zakonników pobliskiego klasztoru franciszkanów.
- Z sanktuarium św. Józefa na szczyt wzniesienia prowadzi "Alejka Wilka z Gubbio", wykonana według pomysłu byłego gwardiana pobliskiego klasztoru. Wzdłuż ścieżki rozstawione są tablice prezentujące historię wilka przedstawioną w "Kwiatkach św. Franciszka". Rysunki umieszczone na tablicach wykonały prudnickie dzieci.
- Na północno-zachodnim zboczu Koziej Góry (Klasztornego Wzgórza) na terenie byłego poligonu wojskowego na wysokości ok. 290 m n.p.m. położony jest głęboki jar, którego dno porasta roślinność zaroślowa a skarpy roślinność leśna. Niemcy mieszkający w Prudniku przed II wojną światową nazwali jar "Doliną Mordu".