Rezerwat przyrody "Cicha Dolina"
Rezerwat przyrody "Cicha Dolina" to rezerwat leśny, jeden z czterech rezerwatów zlokalizowany na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i Obszaru Natura 2000 "Góry Opawskie". Położony jest w pobliżu granicy państwowej z Republiką Czeską, na stokach Biskupiej Kopy i Góry Zamkowej. Jest to najwyżej zlokalizowany rezerwat na terenie województwa opolskiego. Rezerwat przyrody "Cicha Dolina" charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem rzeźby terenu i ciekawą budową geologiczną.
Obszar chroniony obejmuje środkową część doliny Bystrego Potoku w Górach Opawskich między Biskupią Kopą i Bukową Górą na zachodzie, a Zamkową Górą i Srebrną Kopą na wschodzie. Leży na wysokości od 400 do 650 m n.p.m. w granicach Parku Krajobrazowego Góry Opawskie oraz obszaru Natura 2000 „Góry Opawskie".
Rezerwat przyrody "Cicha Dolina" utworzony został w 1999 r. w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego górskiego o zróżnicowanej strukturze wiekowej i gatunkowej oraz dobrze wykształconego drzewostanu bukowego. Na powierzchni 56,76 ha] ochronie podlega drzewostan tworzący trzy siedliska przyrodnicze: kwaśną buczynę górską, las łęgowy i kwaśną dąbrowę.
Plan ochrony rezerwatu z 2010 zakładał ochronę czynną rezerwatu, w tym „usuwanie zasiedlonych przez szkodniki owadzie drzew (świerka)” i wystawianie pułapek feromonowych. Plan ten został zmieniony w 2016 r. tak, by spełniał wymogi ochrony siedlisk przyrodniczych na obszarze Natura 2000 oraz realizował zasadę „pierwszeństwa natury” w ochronie rezerwatowej ekosystemów leśnych. Od 2016 r. cały teren rezerwatu podlega ochronie ścisłej.
Spis flory rezerwatu liczy 158 gatunków roślin naczyniowych, w tym stanowiska szeregu roślin chronionych: paprotnika kolczystego, wawrzynka wilczełyko, lilii złotogłów, pióropusznika strusiego, podkolana białego, kukułki Fuchsa i czosnku niedźwiedziego. Fauna rezerwatu obejmuje m.in. salamandrę plamistą, pluszcza, pliszkę górską i popielicę.
Teren samego rezerwatu nie został udostępniony do zwiedzania, jednak wzdłuż jego granicy zachodniej biegnie ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Rezerwat Cicha Dolina”, a wzdłuż granicy wschodniej – szlak żółty.
W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody "Olszak".
Źródło: wikipedia.pl
W rezerwacie przyrody "Cicha Dolina" utworzono pierwszą ścieżkę edukacyjnę w Nadleśnictwie Prudnik. Biegnie ona wzdłuż jednego z najbardziej uczęszczanych szlaków turystycznych w Górach Opawskich. Ścieżkę Dydaktyczną Rezerwat Przyrody "Cicha Dolina" utworzono, aby przybliżyć turystom drzewostany objęte ochroną rezerwatową. Na długości około 1 km umieszczono 7 tablic opisujących najbardziej charakterystyczne gatunki flory i fauny rezerwatu:
- Punkt startowy. Na tablicy mapa z przebiegiem ścieżki, podstawy prawne utworzenia rezerwatu, lista zakazów na terenie rezerwatu
- Świat zwierząt. Opis fauny rezerwatu z krótką charakterystyką pluszcza, salamandry plamistej i popielicy.
- Las łęgowy. Typy lasów łęgowych na terenie Nadleśnictwa Prudnik. Najważniejsze zagrożenia.
- Świat roślin. Opis flory rezerwatu z krótką charakterystyką pokrzyka wilczej-jagody, lilii złotogłów i bluszcza zwyczajnego.
- Czosnek niedźwiedzi. Opis jednej z najbardziej charakterystycznych roślin rezerwatu.
- Buczyny. Opis dominującego zbiorowiska leśnego w rezerwacie.
- Świat roślin II. Ogólne informacje o roślinach chronionych z krótką charakterystyką wawrzynka wilczełyko, żywca kremowego i lepiężnika białego.
Źródło: prudnik.katowice.lasy.gov.pl