Rezerwat przyrody "Olszak"

Data powstania obiektu: 06.12.2012 r.

Rezerwat przyrody "Olszak" to leśny rezerwat przyrody położony w miejscowości Jarnołtówek i Pokrzywna, na południowym zboczu Olszaka (453 m n.p.m.). Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych dobrze wykształconych zbiorowisk leśnych: kwaśnej dąbrowy oraz jaworzyn i lasów klonowo-lipowych na stokach. W granicach rezerwatu przyrody "Olszak" znajdują się liczne wychodnie skalne (zbudowane głównie z łupków filitowych), a wśród nich najbardziej okazałymi są Skałki Karolinki. Mają one charakterystyczną formę: wyrastają pionowo i tworzą ciąg odsłonięć skalnych rozmieszczonych wyspowo na długości 450 m i szerokości ok. 100 m.

Rezerwat przyrody „Olszak” został utworzony 6 grudnia 2012 roku Zarządzeniem nr 32/12 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu z dnia 20 listopada 2012 r. w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych dobrze wykształconych zbiorowisk leśnych: kwaśnej dąbrowy oraz jaworzyn i lasów klonowo-lipowych na stokach. Rezerwat składa się z dwóch osobnych płatów o łącznej powierzchni 23,83 ha (akt powołujący podawał 24,06 ha) i znajduje się na południowych stokach góry Olszak, w obrębie wsi Jarnołtówek i Pokrzywna, w granicach Parku Krajobrazowego Góry Opawskie i ostoi siedliskowej Natura 2000 „Góry Opawskie”.

Rezerwat w całości jest położony na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Prudnik i obejmuje wydzielenia leśne: 182 m, 183 a-d, zlokalizowane w leśnictwie Moszczanka, w obrębie leśnym Prudnik. Nadzór sprawuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu. Na mocy obowiązującego planu ochrony ustanowionego w 2017 roku (z późniejszymi zmianami), obszar rezerwatu podlega ochronie ścisłej.

Walory przyrodnicze rezerwatu obejmują w szczególności cenną entomofaunę. Na terenie rezerwatu znajduje się jedyne w Polsce stanowisko ćmy Alabonia staintoniella oraz drugie w Polsce stanowisko ćmy Zanclognatha zelleralis; stanowiska te należą do najdalej wysuniętych na północ w całym zasięgu tych owadów. Na terenie rezerwatu występuje również szereg innych rzadkich gatunków motyli. Drugim z cennych zasobów przyrodniczych rezerwatu jest występowanie licznych gatunków z rzędu sieciarek, w tym Nothochrysa fulviceps i Micromus lanosus.

W bezpośrednim sąsiedztwie granic rezerwatu „Olszak” znajduje się jedna z dwóch znanych po polskiej stronie Gór Opawskich kolonii rozrodczych rzadkiego nietoperza podkowca małego (zlokalizowana na poddaszu Ośrodka Aleksandrówka w Jarnołtówku). Gatunek ten żeruje na terenach zalesionych w niewielkiej odległości od swoich dziennych schronień, więc rezerwat jest prawdopodobnie ważnym żerowiskiem tych nietoperzy.

Rezerwat „Olszak” został udostępniony do zwiedzania, biegnie tędy ścieżka dydaktyczna „Z Pokrzywnej przez Olszak, Żabie Oczko i Karolinki do Jarnołtówka” oraz niebieski szlak turystyczny z Jarnołtówka do Pokrzywnej.

Źródło: wikipedia.pl

 

Zaktualizowano 5 miesięcy temu

Dane teleadresowe

48-340 Pokrzywna
place
50.28885344660258, 17.451445723047105Skopiowano do schowka
N50º17'19.872", E17º27'5.205"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Góry Opawskie

Inne w kategorii: Przyroda To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji