Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Przystajni
1125/69 z 27.12.1969; 65/76/A z 17.02.1978
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu truskolaskiego należącego do archidiecezji częstochowskiej.
Powstały w II poł. XVIII w. kościół reprezentuje styl późnobarokowy. Świątynia jest jednonawowa, z przewężonym prezbiterium od strony wschodniej i oddzielonym od nawy głównej wygiętą faliście belką tęczową, utrzymaną w stylu rokokowym z rzeźbami Ukrzyżowanego, Matką Boską Bolesną i św. Janem Ewangelistą. Wnętrze świątyni dzielą toskańskie pilastry, na których opiera się sklepienie krzyżowo-kolebkowe.
Wystrój kościoła jest bardzo bogaty, jak przystało na styl późnego baroku, który reprezentuje. Wnętrze świątyni zostało bardzo dokładnie przemyślane i wykonane z wielką precyzją, wykańczanie kościoła trwało bowiem niemal pięćdziesiąt lat.
Centralne miejsce pięknego barokowego wnętrza zajmuje bogato złocony ołtarz główny, w którym umieszczono obraz Trójcy Świętej i postaci czterech Ewangelistów. W kościele znajdują się ponadto dwa boczne ołtarze z obrazami olejnymi wyobrażającymi św. Walentego, św. Rocha i Matkę Boską Częstochowską. Cenna jest także ambona, którą zdobią drewniane figury Ewangelistów. Stanowi ona jedno z najstarszych elementów wyposażenia kościoła, pochodzi bowiem z pierwotnej drewnianej świątyni. Ciekawy zabytek to również żeliwna chrzcielnica odlana w 1882 r. w hucie w Kuźnicy Starej.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Początki Przystajni sięgają prawdopodobnie poł. XIV w. W 1370 r. król Ludwik Węgierski dał w lenno księciu Władysławowi Opolczykowi przylegającą do dziedzicznej dzielnicy opolskiej, część ziemi krakowskiej i sieradzkiej. Niewykluczone, że za jego panowania powstała Przystajń, chociaż jak dotąd nie udało się znaleźć dokumentu lokacyjnego. Potwierdzeniem faktu istnienia wsi jest akt sprzedaży wystawiony 10 lutego 1385 r. przez kancelarię książęcą. Opolczyk wraz z kanclerzem i kilkoma urzędnikami, zaświadczają, że niejaki Dersko (Dzierżko) z Przystajni wraz ze swym małoletnim synem Mikołajem sprzedał Stefanowi Strzale z Chechły wszystkie dobra i dziedzictwa, jakie znajdowały się pod władztwem Opolczyka. Od tego czasu, aż do 1795 r. Przystajń i okolice należały do powiatu lelowskiego w województwie krakowskim. Leżąca wśród przygranicznych lasów i z dala od szlaków handlowych wieś, jeszcze w XVI w. należała do niewielkich miejscowości ziemi krakowskiej. Rozwój nastąpił dopiero po 1590 r., kiedy to marszałek wielki koronny i starosta krzepicki Mikołaj Wolski herbu Półkozic zaczął tworzyć nowoczesny jak na owe czasy przemysł hutniczy.
Pierwsze informacje potwierdzające istnienie parafii w Przystajni pochodzą już z 1406 r. Należała ona wówczas do dekanatu lelowskiego w diecezji krakowskiej. Z Liber Beneficiorum Jana Długosza wiadomo, iż pierwsza świątynia była drewniana i nosiła wezwanie św. Krzyża. W poł. XVIII w., z uwagi na fakt skromnego uposażenia i związanego z nim braku proboszcza, XV-wieczna świątynia popadła w ruinę. W jej miejscu, z fundacji Róży Zabickiej – ówczesnej właścicielki tutejszych dóbr – wystawiony został nowy, murowany kościół. Dzieła jego wykończenia dokonał dopiero w 1797 r. kolejny właściciel wsi – Antoni Paciorkowski herbu Gryf. Staraniem ks. proboszcza Adama Żora w latach 20. XX w. świątynia doczekała się gruntownej restauracji, po której została konsekrowana. Aktu tego, w dniu 29 czerwca 1923 r., dokonał biskup sufragan wrocławski ks. Władysław Krynicki. Kościół został ponownie poddany pracom remontowym w latach 1951–1953. W 1958 r. za czasów ks. Józefa Zawadzkiego odrestaurowano ołtarz główny, a za ks. Stanisława Milewskiego odnowiono ołtarze boczne, ufundowano nowe ławki i konfesjonały oraz drogę krzyżową. Staraniem ks. Jana Bałysa została położona posadzka granitowa, prezbiterium wyłożono marmurem, zostały też założone w oknach witraże. Staraniem ks. Eugeniusz Lubiszewskiego i dzięki ofiarności wiernych położono w całym kościele dębowa boazerię, pomalowano jego wnętrze, założono napęd mechaniczno-elektryczny dzwonów, na cmentarzu grzebalnym wybudowano dużą kaplicę oraz utwardzono alejki cmentarne.
Źródło: peuk.fiiz.pl